Çamlıbel İşitme Merkezi Odyometristi Samet Çamlıbel, işitme kaybında erken teşhisinin önemli olduğuna dikkat çekti.
İşitme testinin öenmi vurgulandı

Çamlıbel, anlama kaybının önüne geçebilmek için her bireyin altı ayda bir işitme testi yaptırmasını önerdi.
YAKINLARI FARK EDER
İşitme kaybının nasıl anlaşılacağını anlatan Çamlıbel İşitme Merkezi Odyometristi Samet Çamlıbel, “Başlangıçta hasta kendisinin işitme kaybı olduğunu anlayamaz. Bunun yakın çevresi daha çok anlar. Yakın çevresindeki insanlar hastaya bağırarak konuşur. Bağırılmaya başlanıldığı takdirden itibaren, kelimeleri iki yada üç kez tekrar etmeye başladıktan sonra kesinlikle işitsel bir sıkıntımız var demektir. Bunu görüldüğü andan itibaren Kulak Burun Boğaz doktoruna veya işitme merkezlerinde yapılan ücretsiz test yaptırarak sorunun ne olduğunu öğrenebilirler” dedi.
ANLAMA YETEĞİNİ KAYBETMİYOR
Bütün hastalıklarda olduğu gibi işitme konusunda da erken teşhisin önemine vurgu yapan Çamlıbel İşitme Merkezi Odyometristi Samet Çamlıbel, “Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar çok işitme cihazından fayda sağlanır. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tane duyup da anlamamak. Ben sesi alıyorum ama karşımdaki kişinin ne anlatmak istediğini anlamıyorum. İşitme cihazlarının böyle bir yeteneği yok. Sadece duysal olarak, duyurma konusunda yeteneği var. Erken teşhis bunun için önemli. Hasta anlama yeteneğini kaybetmemiş bir hasta –ki erken teşhiste kaybetmiyor- işitme cihazından yüzde yüz fayda görecektir. Ama çok geç kalınmış bir hasta üst seviyelerde işitme cihazı kullanan bir hasta yüzde 50 fayda görür. Çünkü hastanın anlama yeteneği düşüyor. Bu hastalarda fayda görülmesinde çok büyük oranlar olmuyor” diye konuştu.
6 AYDA BİR TEST YAPTIRSINLAR
18 yaşında üstünde olan hastalara ücretsiz işitme testi yaptıklarını kaydeden Çamlıbel İşitme Merkezi Odyometristi Samet Çamlıbel, “İşitme merkezlerinde 0-18 yaş aralığındaki hastalar için test yaptırmak doğru değildir. Bunları mutlaka bir uzman doktorun görmesi gerekiyor. 18 yaş ve üstünde olan her birey ücretsiz test yaptırabilir. Rahatsızlığı olan yada olmayan herkes yaptırabilir. Her birey altı ayda bir işitme testi yaptırmalı. 55 Yaş üstündeki hastalar ise her üç ayda bir test yaptırmalı. İşitme cihazı kullanan hastalarda aynı şekilde 3 ayda bir kontrol yaptırmalı. İşitime cihazından fayda gördüm mü? Veya bu arkadaş bana doğru uygulamayı yaptı mı? Şeklinde takibini yaptırmalı” şeklinde konuştu.

Yorumlar