Yarın sabah kılınacak olan bayram namazı sonrası Kurban Bayramı'nı idrak edeceğiz. İlk günlerin kurban kesimi ile geçeceği bayramda ilk gün bayram namazı sonrası Çapanoğlu Büyük Camii'nde bayramlaşma töreni yapılacak.
İYİ BAYRAMLAR YOZGAT

Kurban Bayramı öncesi maddi imkanı olan vatandaşlar kurbanlık hayvanlarını alarak hazırlıklarını tamamladı. Her sene olduğu gibi bu bayramda kurban kesim noktaları belirlenmiş durumda ve belirlenen alanların dışında kesim yapmak yasak olacak.
BELİRLENEN ALANLAR HARİCİNDE KESİM YASAK
Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir. Ayrıca Yozgat il merkezinde kurban kesecek olan vatandaşlar Yozgat Belediyesi tarafından belirlenen alanların dışında kesim yapamayacaklar.
BAYRAM BESLENMESİNİN İPUÇLARI
Uzmanlarda bayram süresince insanların sağlıkları konusunda sıkıntı yaşamamaları için uyarılarda bulundu. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Sema Kılıç," Kurban Bayramı sıcak günlere denk geldiği için et saklanması yada pişirilmesi hususuna daha fazla özen göstermek gerekir. Sıcak havadan dolayı açıkta bekletilen etlerde bakteri üreme oranı fazla olacaktır. Bu durum et yiyen kişilerde olumsuz etkiler bırakabilir. O yüzden etler açıkta bırakılmamalı ve buzdolaplarında saklanmalı. Et yenmeden öncede mutlaka dinlendirilmeli.Aynı zamanda sabah kahvaltı yapmayıp kurban kesimi sonrası et kavurması yaparak kahvaltı yapılması da sağlık için uygun değil. Mutlaka güne normal günlerde olduğu gibi bir sabah kahvaltısı yaparak başlanması lazım. Kurban Bayramı müddetince bol bol et tüketilecek ancak sindirim sisteminin de düzenli çalışması için özellikle sebze yemekleri de yapılmalı. Aşırı tatlı ve hamur işi tüketimine de dikkat ederek sağlıklı bir bayram geçirilmesi sağlanabilir" dedi.
DEVLET ERKANI BÜYÜK CAMİ'DE BAYRAMLAŞACAK
Kurban Bayramı kutlama programı kapsamında ilk program Bayram Namazı'na müteakip Çapanoğlu Büyük Camii'nde saat:07.00'da yapılacak olan bayramlaşma olacak. Devlet erkanı ve vatandaşlar kurban bayramının ilk kutlamasını Büyük Cami'de yapacaklar. Saat:13.30'da yapılacak Huzurevi ziyareti ile öğleden sonra devam edecek olan bayram kutlamalarında, Şehir Hastanesi'nde bulunan hastalarda ziyaret edilecek. İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı'nda yapılacak bayramlaşma sonrası Şehit ve Gazi Aileleri ziyareti ile program tamamlanacak.

Yorumlar