Güvenlik Kurumu, milyonları ilgilendiren duyuru yayımladı. 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren kağıt raporlar geçerli sayılmayacak.
KAĞIT RAPOR DÖNEMİ KAPANIYOR

MEDULA sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti veren kurumlarda e-rapor olarak çıkarılan ilaç sağlık raporlarının güvenli elektronik imza ile imzalanması zorunluluğu getirildi. Bu durumu biz de eczacılara sorduk.
SGK'DAN AÇIKLAMA GELDİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) resmi web sitesinden e-rapor uygulaması hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada,"Bilindiği üzere Kurumumuz ödeme kapsamındaki ilaçların kullanımı için gerekli sağlık raporlarının MEDULA sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti sunucularında (2. ve 3. Basamak) 01 Kasım 2011 tarihinden itibaren, Aile Hekimliklerinde ise 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren “e-rapor” olarak çıkarılması zorunlu hale getirilmiş olup “manuel(kağıt)” ilaç raporları kabul edilmemektedir. Sistemsel alt yapı eksikliği nedeniyle “e-rapor”olarak çıkarılmasının zorunlu olmadığı sağlık hizmeti sunucularınca 01 Şubat 2019 tarihinden itibaren düzenlenen “manuel(kağıt)” ilaç raporları, sistemsel alt yapı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Kurumumuzca kabul edilmeyecektir. Bu tarihten itibaren tüm sağlık hizmeti sunucularında ilaç sağlık raporlarının “e-rapor” olarak düzenlenmesi gerekmekte olup bu tarihten önce düzenlenen “manuel(kağıt)” ilaç raporları süresi sonuna kadar geçerli olacaktır. Ayrıca tüm sağlık hizmeti sunucularınca “e-rapor” olarak çıkarılan ilaç sağlık raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden itibaren Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunludur. Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmayan e-raporların sistemden çıkarılmasına izin verilmeyecektir. Hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için tüm sağlık hizmeti sunucularınca gereken önlemin alınması hususunda, İlgililere önemle duyurulur" ifadelerine yer verildi.
"HEM HASTA HEMDE ECZANELER İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK"
Bahar Eczanesi sahibi Eczacı Gülbahar Yıldız SGK tarafından yapılan açıklamaya ilişkin olarak hem vatandaşın hem de eczanelerin rahatlayacağını söyledi. Yıldız,"Kesinlikle bu uygulama çok faydalı olur. Özellikle nöbet esnasında kağıt reçetenin gelmesi durumunda en az 5 dakika bir süre alıyor. Elektronik ortamdan gelen reçete ile bu işlem süresi 1 dakikaya kadar iniyor. Böylelikle iş yoğunluğu azalıyor. Hastanın bekleme süresi azalıyor. Normal reçetelerde bazen doktorların yazarken ki özensizliğinden, bazen yanlış anlamadan, gözden kaçan, hızla ilaç verirken hata yapılmasından dolayı yanlış ilaç olayı ortadan kalmış oluyor. Doktor ne yazmışsa en doğru şekilde ilaç hastaya ulaşıyor. Hastalarda e reçete de hangi ilaçların yazıldığını hasta göremiyor. Bundan dolayı da hangi ilaç yazıldı, eczacı bana farklı bir ilaç mı verdi gibi soru işaretleri oluyor. Bunun içinde e devlet üzerinden kendilerine hangi doktorun ne ilaç yazdığını görebilirler. Kronik rahatsızlıkları olan insanlar rapor çıkararak bu raporlarla ilaçlarını alıyorlardı. Bu raporlar uzun bir süredir sistem üzerinden geliyor zaten. Eskiden bu gibi durumlarda raporların fotokopisi çekiliyordu, rapor yanında olmayan insan ilacını almakta zorlanıyordu. Şimdi nereden,hangi eczaneden isteniyorsa ilaçlar alınıyor" dedi.
"1 ŞUBAT'TAN İTİBAREN KAĞIT RAPORLAR GEÇERSİZ OLACAK"
Uslu Eczanesi sahibi Eczacı Sakin Uslu ise sistemsel alt yapı tamamlanınca istisna durumlarında kalktığını tamamen elektronik ortamda işlem yapılacağını söyledi. Uslu,"Hasta vatandaşlar sağlık kuruluşlarında gittiğinde elle yazılan reçeteler veriliyordu. Bir süredir elektronik ortamda hazırlanan reçetelerle ilaçlarını alıyorlar. Sistemsel alt yapıda eksikliklerden dolayı bazen elle yazılan reçeteler verilebiliyordu. Son olarak yapılan alt yapı iyileştirilmesi sonrası da 1 Şubat'tan geçerli olmak üzere SGK elle yazılan rapor ve reçeteleri kabul etmeyecek. Bu şekilde bir uygulama yapılması hem hasta vatandaş açısından hem de biz eczacılar için büyük bir kolaylık sağlayacak. İlaç alma süresini azalttığı gibi yanlış okuma, yanlış ilaç yazma gibi sorunlar ortadan kalkacak. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu duruma ilişkin olarak 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren kağıt raporların geçerli olmayacağını açıkladı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar