Son günlerde etkisini artıran ve sıcaklığın her geçen gün daha da düştüğü ilimizde vatandaşlar kapalı alanlardan çıkmayı çok fazla istemezken her gün dükkânlarını açıp müşteri bekleyen esnaf ise satış olmamasından dolayı dertli.
KIŞ ŞARTLARI ESNAFI ZORLUYOR

Kış şartlarının ağır geçmesi tüm vatandaşları olumsuz etkilerken en çok etkilenenlerden birisi ise esnaflar oldu. Sevgililer Günü’nün yaklaşması bile işleri hızlandırmadı diyen esnaf kendilerinin para kazanamadıkları zamanlarda SGK, Vergi Dairesi gibi kurumların ödemelerinin ise sistemli ödenmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Kış şartlarından dolayı vatandaşlar alış veriş yapmayınca kendilerinin de kira öderken bile zorlandıklarını dile getiriyorlar.
SATIŞLAR NEREDE İSE DURMA NOKTASINDA
Kış bu sene geç geldi, yağışlar beklendiği gibi değil derken bir anda şiddetini artıran yağışlar şehrimizi etkisi altına aldı. Vatandaşlar soğuk havadan dolayı evlerinden dışarı çıkmayıp çıksalar dahi kapalı mekânları tercih ederken müşteri bekleyen esnaf ise sıkıntı yaşıyor. Soğuk havada vatandaşlar sokağa çıkmazlarken esnafta iş yapamıyor. Bazı esnaflar işlerin soğuktan dolayı işlerin durduğunu hatta satış yapamadıklarını dile getirdiler.
“DÜKKÂNDA BOŞ BEKLİYORUZ”
Berber esnaflarından Osman Demir sabah erken saatlerde iş yerini açmasına rağmen vatandaşın soğuktan dışarı çıkmadığını o yüzdende iş yapamadıklarını dile getirdi. Demir,” Yaz kış fark etmeksizin erken saatlerde gelip iş yerimi açıyorum. Bize ustalarımız esnaflığı böyle öğretti. Rızkımız için erkenden geliyoruz ancak sokağa esnaf ve memurlar haricinde nerede ise kimse çıkmıyor. Vatandaşa da söylenecek söz yok. Eğer bende iş yerimi açmayacak olsam bende gelmem. İşler olmayınca sıkıntı da yaşıyoruz. Kiramız olduğu gibi devam ediyor. Vergimiz, sigortamız devam ediyor. Para kazanmak zorundayız. Kışta kar yağması da berekettir. Yazın susuzluk çekmeyiz. İnşallah havaların biraz düzelmesi ile birlikte de işlerimiz yoluna girer. Bu soğuk da ödemesi olup iş yapamayan esnaf arkadaşlarımızın Allah yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.
“İŞ YOK ÖDEME ÇOK”
İşlerin nerdeyse durduğunu dile getiren Mert Gümüşçülük sahibi Naim Fidan ise kış şartlarından çok fazla etkilendiklerini dile getirdi. Fidan,” Yozgat’ın en işler yeri olan Lise Caddesi üzerinde iş yerimiz. Buna rağmen bazı günler öğleden sonraya kadar kapının açılmadığı oluyor. Havalar çok soğuk vatandaşlarda bu yüzden dışarı çıkmıyorlar. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. Geçtiğimiz yıllarda birkaç gün öncesinden insanlar sevdikleri için özel bir şeyler almaya gelirler ve hareketlilik olurdu. Bu sene de aynı olur ancak havalar soğuk olunca insanlar belki yarın daha iyi olur düşüncesi ile bir sonraki güne bırakıyorlar alışverişlerini.İş yerlerimiz kira. Aynı zamanda sigorta, vergi gibi ödemelerimiz var. Ekonomik durumlar ortada. Birde soğuklar bizi vurunda belimiz büküldü diyebilirim. Yine Allah’a şükürler olsun az da olsa satış yapabiliyoruz. Ancak satış yapmadan kapatan arkadaşlarımız var. Ödemelerimiz çok, satışlarımız yok. Böyle bir kış geçiriyoruz” dedi.

 

Yorumlar