KOSGEB’den sebze ve meyve zayiatını azaltacak destek programı
KOBİ'lere 750 bin TL finansman desteği

KOBİ’lere soğuk zincir finansman desteği sağlanacak.Sebze ve meyve soğuk zincir finansal kiralama destek programı açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçen hafta açıkladığı "KOSGEB ile sebze-meyve zayiatını azaltacak Soğuk Zincir Finansal Destek Programı başlatıldı
Fiyatları düşürme hedefi
Destek programı kapsamında, KOBİ'lerin leasing yöntemiyle edinecekleri yerli malı, yeni frigorifik kasa ve soğuk oda ünitelerine 750 bin liraya kadar destek verilecek. Böylece işletmelerin soğuk hava ünitesi ve soğutucu frigorifik kasa edinimlerinde oluşacak finansman maliyeti karşılanacak. Programla, KOBİ’lerin maliyetlerini azaltarak tezgahlardaki yüksek fiyatların düşürülmesi hedefleniyor.
Zayiat azaltılacak
KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere soğuk zincir oluşturmaları sürecinde, finansal kiralama yöntemiyle temin edecekleri, yerli malı ve yeni soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite yatırımları için finansal kiralama faiz/ kâr payı masraflarına katkı sağlanması amacıyla, Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programının başlatıldığını söyledi.
İl Müdürü Işık, programdan yararlanacak işletmelerin Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde, KBS’de kayıtlı, aktif durumda olması ve Toptancı Hallerinde faaliyet gösteren Tüccar, komisyoncu meslek mensupları, sebze ve meyve taşımacılığı yapan işletmeler ile bu alanda faaliyet gösteren lojistik firması olması gerektiğini kaydetti.
36 ay vade
İl Müdürü Işık, “Destek Programında, Finansal Kiralama Kuruluşu tarafından işletmeye kiralanan yerli malı soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitenin KDV hariç bedeli için finansal kiralama faiz/kâr payı masraflarına KOSGEB tarafından belirlenen koşullarda destek verilecek. Destek programının süresi işletme için üç yıl. Destek programı kapsamında, desteğe konu Finansal Kiralama Kuruluşlarına işletme geri ödemelerinin vadesi, ilk 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 ay. Destek programı kapsamında finansal kiralama faiz/kâr payı masrafları için işletmelere geri ödemesiz olarak azami 750 bin TL’ye kadar, Soğuk hava ünitesi için azami 150 bin TL’ye kadar destek sağlanacak” dedi.
Başvurular online yapılacak
Destek programı kapsamında işletmeye finansal kiralama faiz/kar payı için sağlanacak destek oranı, her bir ürün için azami 10 destek puan oranında olacağını dile getiren İl Müdürü Işık şu bilgileri verdi:
“Destek programı kapsamında işletmenin azami 1 (bir) adet soğuk hava ünitesi ve/veya azami 10(on) adet soğutucu frigorifik kasa/ünite finansal kiralamaları desteklenecek. Soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitesi yeni ürün olması gerekiyor. İkinci el ürünlerin kiralanması desteklenmeyecek. Destek programına işletme başvuruları, Finansal kiralama sözleşmesi öncesinde Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı Başvuru Formu ile KOSGEB KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden online olarak yapılacak ve onaylanacak. Başvurunun işletme tarafından ilk onaylandığı tarih destek programı başvuru tarihidir. Başvurusu kabul edilen işletmeye KBS üzerinden bildirim yapılır. İşletme bu bildirimin ardından protokole taraf Finansal Kiralama Kuruluşu ile bu destek programı ve protokole uygun olarak finansal kiralama sözleşmesini imzalayarak Destek Sürecini başlatır. Destek ödemeleri ise işletmelerin destek ödeme talebi ile işletme adına ilgili finansal kiralama kuruluşunun banka hesabına yapılacak. Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir.” REŞİT ÜNAL

Yorumlar