AK Parti, il başkanlığı ile ilgili tartışmalar devam ederken sürpriz karar çıktı
Kongre yine  ertelendi

AK Parti koronavirüs salgını ile mücadeleye destek vermek amacı ile önümüzdeki haftadan itibaren tüm kongrelerini erteledi.
Buna göre Aralık ayında yapılması beklenen Yozgat İl Kongresi de ileri bir tarihte gerçekleştirilecek. Pandemi tedbirleri kapsamında halk sağlığını korumak için tüm il kongreleri ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.Kongrelerin hangi tarihlerde yapılacağı daha sonra bildirileceği açıklandı.
Kandemir açıkladı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, geçtiğimiz Cuma günü il başkanlığı ile yaptığı bilgilendirme toplantısında il kongrelerinin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. AK Parti’de devam eden kongre sürecine koronavirüs arası verildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, kongre sürecine ara verdiklerini açıkladı. Kandemir, açıklamasında “Bu haftadan itibaren kongre sürecimize ara verilecektir” dedi.
Buna göre Aralık ayında yapılması planlanan AK Parti İl Kongresi ileri bir tarihe ertelendi.
Salgının seyrine göre
Kandemir’in bu açıklaması sonrasında hafta sonu gerçekleştirilen il kongrelerine video konferans yöntemi ile katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise siyasi parti kongreleri için herhangi bir engel bulunmadığını belirterek, “Buna rağmen salgınla mücadeleye destek vermek için önümüzdeki haftadan itibaren kongrelerimizi erteliyoruz. Yeni kongre tarihlerimizi salgının seyrine göre belirleyeceğiz. Bu haftaki kongrelerimizi, hazırlıklarını önceden tamamladığımız için temizlik, maske, mesafe ve diğer tüm kurallara azami riayetle yerine getiriyoruz” diye konuştu.
İl başkanı atanmadı
Öte yandan AK Parti İl Başkanı Çelebi Dursun’un aday olmayacağını duyurmasının ardından il başkanlığına da bir ay bu yana atama yapılmaması dikkat çekti. Bir çok ismin öne çıktığı il başkanlığı için geçtiğimiz hafta sonu atama yapılması bekleniyordu. Ancak, genel merkezi teşkilat başkanlığının isimleri belirlemesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunamadığı öğrenildi. Yoğun gündem nedeniyle geciken atamanın bu hafta içerisinde yapılması bekleniyor.

Yorumlar