Devlet imkanlarımca yapılan hizmetlerin yanı sıra, köy muhtarlığı ve köy derneği işbirliğiyle yapılan güzelleştirme çalışmaları da göçün engellenmesine katkı sunuyor.
Körük köyünde hizmet atağı

Kırsal kesimden özellikle büyükşehirlere her geçen gün artan göçün önlenmesi yönünde yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar vermeye başladı. İl Özel idaresi ve kaymakamlıklarca köylere yapılan çocuk oyun parkları ve kamelyalar yaz aylarında çocuklarla şenleniyor.
Akdağmadeni ilçesine bağlı Körük Köyü de bu köylerden birini teşkil ediyor. Nüfusun büyük bir kısmı Ankara, İstanbul ve Bursa gibi büyükşehirlerde yaşıyor. Kış aylarında köyde on hane kalsa da yaz aylarıyla birlikte köyle şenleniyor. Devlet imkanlarımca yapılan hizmetlerin yanı sıra, köy muhtarlığı ve köy derneği işbirliğiyle yapılan güzelleştirme çalışmaları da göçün engellenmesine katkı sunuyor.
Körük Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin de katkılarıyla, Kaymakamlıkca yapılan çocuk parkı etrafı, dev Türk Bayrağı ve toplu organizelerde kullanılmak üzere mangal düzeneği ile taçlandırıldı.
Körük Köyü muhtarı Sezer Kanak ve dernek yönetim kurulu başkanı Ercan Yurtlu yaptıkları ortak açıklamada, suyu ve havasıyla meşhur köyün, büyük şehirlere olan göçü durdurmak için çalışma yaptıklarını ve köyün daha yaşanabilir hale gelmesi için emek sarfettiklerini söylediler.
İstanbul’da kurulu ve faaliyet gösteren Körük Köyü Kültür ver Yardımlaşma Derneği başkanı Ercan Yurtlu “ Köyümüz, ormanıyla meşhur Akdağmadeni ilçesine bağlı tipik bir Anadolu köyü, Ormanı, havası ve suyu tam anlamıyla yaşanabilir bir yerleşim yeri. Ekonomik nedenlerde çoğunluk İstanbul’ da yaşıyor. Bizler de köy, en azından yaz aylarında şenlensin diye çalışmalar yaptık. “ diye konuştu.
Köy muhtarı Sezer Kanak da derneğin faaliyetleri kapsamında, yapılan çalışmaların sevindirici olduğu kadar köyde yaşanan göçün durması açısından da önemli olduğunu vurgulayarak “İl Özel İdaresi ver kaymakamlık tarafından yapılan çocuk parkı ve kamelya hizmeti köye renk kattı. Derneğin yaptığı dev Türk Bayrağı ve mangal gibi sosyal ve kültürel amaçlı çalışmalar oldukça önem taşıyor. İnternet alt yapısı tamamlandı abonelik işlemlerine başlayacağız. Emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Diğer yandan, bazı köylülerimiz de köye dönüş yapmak için girişimde bulunuyor” diyerek, köyün daha da şenleneceğini belirtti.

Yorumlar