8 Haziran Cuma günü okullarda 2017-2018 yılının son ders zili çaldı ve öğrenciler karnelerini alarak yaklaşık üç ay sürecek yaz tatiline girdiler.


Yozgat Rehberlik Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Mustafa Toplu, karne alan çocuklar ve ailelerine uyarılarda...

"KÖTÜ NOT HAYATIN SONU DEĞİL!"

8 Haziran Cuma günü okullarda 2017-2018 yılının son ders zili çaldı ve öğrenciler karnelerini alarak yaklaşık üç ay sürecek yaz tatiline girdiler.


Yozgat Rehberlik Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Mustafa Toplu, karne alan çocuklar ve ailelerine uyarılarda bulundu.
"KÖTÜ NOT HAYATIN SONU DEĞİL!"
Yozgat Rehberlik Araştırma Merkezi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Mustafa Toplu,"Genel olarak velilere tavsiyemiz özellikle karnesinde zayıfı olan öğrencilere çok olumsuz tepkiler verilmemeli. Buda iyi olmuş ne güzel demek değil. Oturup, değerlendirmek lazım. Karne sadece öğrencinin karnesi değil. Aynı zamanda anne babanın da karnesi. Zayıf olan dersler değerlendirilmeli. Bu derste neden başarılı olamadı ? Çocuğun ders çalışma alışkanlığında bir sıkıntımı var? Anne baba olarak gerekli olan ilgiyi gösteremedik mi ? Bütün bunları oturup değerlendirmek lazım.Çocukla bunu konuşurken kızmak, hakaret etmek yada aşırı tepkiler vermek kesinlikle yanlış. Böyle yapılırsa maalesef intihara kadar giden olaylar yaşanabiliyor. Karne dönemlerinde bu tarz olayları duyabilirsiniz. Kötü not almak hayatın sonu değil. Bunlara dikkat etmek lazım" ifadelerini kullandı.
"ASLA KARŞILAŞTIRMA YAPMAYIN"
Karne alan çocuklardan ziyade yetişkinlerde bile kıyaslamanın olumsuz etkiler bırakacağını söyleyen Toplu,"Karne alan çocuklardan ziyade bireyleri bile karşılaştırmak sakıncalı bir durum. Çocuklara gelmeden önce örnek verecek olursak, evde eşiniz yemek yaptığında annenizle karşılaştırmanız da sakıncalı bir durum. Çocuklar da ise onun notu neden yüksek senin neden düşük, o başarı belgesi aldı sen neden almadın gibi yargılarda bulunmak çocuğa zarar verir. O yüzden karşılaştırma yapmak yerine nasıl daha iyi hale getiririzin cevabını aramak daha doğru olur" ifadelerini kullandı.
"TATİLİN TADINI ÇIKARMALILAR"
Okul sezonunun açılması ile birlikte çocukların yoğın bir tempoya gireceğini belirten Toplu,"Çocuklar tatilin tadını doyasıya çıkarmalı. Özellikle sınavlara girecek öğrenciler için Eylül ayından itibaren yoğun bir dönem başlayacak. İyice deşarj olup rahatlamalılar. Bu üç ay içerisinde de deşarj olup rahatlarken az az da olsa kitap okumalılar. Günlük yarım saat yada 45 dakika kadar. Yeni sınav sisteminde okuma alışkanlığı çok belirleyici oldu. Okuma alışkanlığı olan öğrenciler 1-0 değil 10-0 önden başlıyorlar sınava. Dolayısıyla yaz döneminde çocukların kendi ilgi alanlarına yönelik kitaplar okumalarında fayda var. Anne babaların alıp çocuklara verdikleri kitaplar olmamalı" şeklinde konuştu.

Yorumlar