Belde ve köylerde yaşayan nüfus gerilemesi üretim sorununu da gündeme getiriyor
Köyler hızla boşalıyor

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre köylerde yaşayan nüfus düştü. Kırsaldaki nüfusun hızla azalması tarımsal üretimi düşürdüğü gibi şehirlerde de önemli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2021 Nüfus Sayımı Sonuçları”na göre 2019 yılında kırsal nüfus 146 bin 174 iken, 2020 yılında 143 bin 160’a düştü. 2019 yılında il ve ilçe merkez nüfusu da 276 bin 26 iken, 275 bin 935’e geriledi.
TÜİK verilerine göre 2020’de Yozgat nüfusu 419 bin 95 olarak gerçekleşti. 209 bin 257 erkek nüfus bulunurken, 209 bin 838 kadın nüfusu dikkat çekiyor.
İl ve ilçe merkezlerinde 137 bin 692 erkek nüfusuna karşı 138 bin 243 kadın nüfus öne çıkıyor.
Belde ve köylerde erkek nüfus 71 bin 565 olarak gerçekleşirken, kadın nüfus 71 bir 595 oldu. Belde ve köylerde nüfus yoğunluğu 30 olarak gerçekleşti.
Kırsaldaki genç nüfus sürekli azalıyor. Genç nüfus kente göçüyor, köyler hızla boşalıyor. Belde ve köylerde yaşayan nüfus gerilemesi üretim sorununu da gündeme getiriyor.
Nüfusun azalması tarımsal üretimi de olumsuz yönde etkiliyor.
Kırsal kesimdeki genç nüfus sürekli azalıyor ve tarımda istihdam oranı düşüyor. Kırsaldaki nüfusun şehirlere yığılması çarpık kentleşme, altyapı gibi sorunları da ortaya çıkartıyor.
KÖYDES ÇARE OLMADI
Yozgat’ta Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) programının yetersizliği ve yatırımların plansızlığı dikkat çekiyor.
Kırsaldan şehre göçün artması hem ekonomik anlamda hem de sosyolojik anlamda önemli sorunları da beraberinde getiriyor. Şehirde ne varsa, kırsalda da o olacak sloganı ile yapılan hizmetlere rağmen, kırsaldaki göçün önlenemez artışı dikkat çekiyor. Kırsaldaki nüfusun korunması ve artışı için yapılan çalışmalarla beraber verilen desteklerin, kırsalın cazibesini artırmıyor. Kırsalda genç nüfus azalırken, yaşlı nüfusun artmış olması gözleniyor. Kırsaldan şehre ortaya çıkan göç beraberinde Çarpık kentleşme, altyapının yetersizliği gibi sorunlar getiriyor. Kırsal göçün ortaya çıkardığı en büyük sorun tarımsal üretimin de düşmesi. Bir dönem nüfus yoğunluğu kırsalda bulunan Yozgat, artık şehirde yoğunluk yaşamaya başladı. REŞİT ÜNAL

Yorumlar