Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun Agâhefendi İlkokulu Müdürlüğü’nün daveti üzerine, 9 Ocak 2020 Perşembe günü okulun 2’inci ve 4’üncü sınıf öğrencileri ve velileri ile ayrı ayrı bir araya gelerek, “Küçükken Atılan Dev Adımlar” ve “Hayal, Gerçek ve Gayret” konulu seminer verdi.
“Küçükken Atılan Dev Adımlar”

“Küçükken Atılan Dev Adımlar”
Sohbet havasında geçen söyleşilerin ilkinde 2’inci sınıf öğrenci ve velileri ile “Küçükken Atılan Dev Adımlar” başlığı altında Prof. Dr. Mustafa Böyükata düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Öğrencilere okudukları kitapların isimlerini ve kendilerinin kitap yazıp yazmadıklarını sordu. Öğrencilerden kitap yazmakta olduklarını belirtenlere kitaplarının isimlerini sordu ve cevaplar aldı. Matematikte öğrendikleri konuları sordu ve öğretmenleri tarafından henüz öğretilmemiş olan matematik bilgilerini kullanarak yaptıkları işleri ve kendilerinin ürettikleri sorular olup olmadığını sordu ve cevaplar aldı. Öğrencilerden bölme işlemini ve çarpma işlemini kendi başlarına geliştirebilenler olduğunun da gözlemlendiği buluşmada, ilk resim yapan bir çocuğun, okumayı yeni öğrenen bir çocuğun aslında “dev bir adım” attığını söyleyerek örnekler verdi. Aslında sıradan gibi gözüken pek çok davranış gelişiminin çocukların hayatında büyük adımlar olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ilerideki mesleklerin ve başarıların bu yaşlarda atılan büyük adımlarla ilişkili olduğuna değindi.
Öğrenci velilerinin sorularına cevap vermeye çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ebeveynler olarak bizlerin hayatımızda pek çok yanlışın olduğunu vurgulayarak, “Zor ama bunları değiştirmek veya azaltmak için bir çaba içerisinde olmalıyız. Aileden, yetiştiğimiz çevreden ve içerisinden geçtiğimiz eğitim süreçlerinde maalesef üzerimize bulaşan pek çok olumsuz davranışlar var. Basit korkularımızı ve yanlış davranışlarımızı çocuklara da aktardığımızın farkında olalım. Bunlardan kurtulmanın yollarını bulalım” dedi. Bu konularda düşüncelerini paylaştı.
Programa ilişkin görüşlerini bildiren veliler, çok memnun kaldıklarını, bilmedikleri ne çok şey olduğunu anladıklarını, kendileri için çok faydalı olduğunu, ufuklarının açıldığını, farkındalık oluşturmak adına çok güzel bir toplantı olduğunu belirterek, iyi ki bu söyleşiye katıldık dediler. Öğretmenlerden Mustafa Kaya, “Farkındalık oluşturmak ve bilinç kazandırmak açısından olumlu ve verimli bir seminerdi. Yaşanan olaylara farklı bir pencereden bakabilmenin yollarını gösterdi” dedi. Öğretmen Lokman Yaşar “Çocuklarımızın attıkları adımların aslında minik değil kocaman olduklarını hissettirdiniz. Farkında olmadan bu süreçte adımı atanın bile farkında olmadığı büyük adımlar atıyorlarmış miniklerimiz” dedi. Öğretmen İshak Şimşek ise “Çocuklarla bire bir konuşmalarınız içten ve samimi idi. Hepsi çok mutlu oldular” dedi, öğrenciler ve veliler adına Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ettiler.

Yorumlar