Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ , akademik birim yöneticileri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı.
Külliyedeki Açılış Töreninde Karadağ'da yerini aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Taş, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sarkım katıldı.
Törende YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birer konuşma gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin 2019-2020 akademik yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, yeni akademik yılda öğretim elemanlarına ve öğrencilere başarılar diledi.
YÖK Başkanı Saraç ise Yükseköğretim Kurulu olarak temel çabalarının, yükseköğretim sistemimizdeki olağan süreçleri yani rutini sürdürmekten ziyade, yükseköğretimi tedrici bir şekilde yeniden inşa etmek olduğunu belirtti.
Ülkemizin bugün dünyada küresel bir aktör olduğunu, büyük bir yarışın içinde olduğunu ve bu büyük yarışı önde sürdürme kararlılığında olduğunu ifade eden YÖK Başkanı Saraç, “Her türlü sömürüye karşı savaşan bir ülkenin yükseköğretim sisteminin, akademinin tüm alanlarında, tekrarlayan değil üreten olması gerektiğinin bilincindeyiz. Anadolu’nun her köşesindeki üniversitelerimizi, eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da işlev görebilmeleri için, YÖK olarak devletimizin diğer kurumları ile birlikte tüm imkânlarımızla destekliyoruz” dedi.
Değişen dünyada yükseköğretim ile hedeflenen çıktılarının değiştiğine dikkat çeken YÖK Başkanı Saraç, bugünün meslek tanımlarının geleceğin teknolojileri dizayn edilirken yetersiz kalacağının altını çizdi.
Geçen beş yıl içerisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine duyduğu güven ve destekleri ile birçok yapısal değişikliği uygulamaya koyduklarını dile getiren YÖK Başkanı Saraç, Türkiye Projesi olarak nitelendirdikleri ve gurur duydukları YÖK 100/2000 Doktora Projesi ile 2023 için çizilen vizyonda “net kalkınma değerini kendi beyin gücüne dayanarak artırabilen” bir Türkiye hedeflediklerini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Yozgat Bozok Üniversitesi Ailesi olarak akademik yıl açılış törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ yeni akademik yılda öğretim elemanlarına ve öğrencilere başarılar diledi.

Yorumlar