Yaklaşan Kurban Bayramı için vatandaşlar kurbanlık bakmaya başlarken, üretici de hazırlıklarına devam ediyor.
"KURBANLIKLARDA MALİYETE DAYALI BİR ARTIŞ VAR"

Kurban Bayramı öncesi piyasa değerlendirmesi yapan Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz bu sene ki kurbanlık hayvan potansiyelinin geçtiğimiz yıllara nazaran düşük olduğunu dile getirdi. Üreticinin yem fiyatlarına gelen zammı kurbanlık hayvanlara yansıtmak zorunda olduğunu bu nedenle fiyatların geçen yıla nazaran biraz daha yüksek olacağını dile getiren Açıkgöz, üreticinin emeğinin karşılığını mutlaka alması gerektiğine dikkat çekti.
YEM FİYATLARI ARTTI
Zamlar nedeniyle hayvancılıkta zor günler geçirdiklerini söyleyen Açıkgöz, "Piyasa şartları ortada. 2018'de ki hayvan yeminin torba fiyatı 60 TL'den bu yıl 85 TL'ye çıktı. Buda herkesin takdiridir ki üreticiye bir maliyettir. Girdi maliyeleri pahalı. 2018 yılında kişi başı Bin 600 TL ile 2 Bin TL arasında bir fiyata kesiliyordu kurban. Bu sene de 2 Bin 250 TL ile Bin 750 arasında kurban kesebilecek vatandaşlarımız. Kısır olan hayvanlar fiyat olarak daha uygun. Kurban olarak koyun, keçi, koç tercih edilirse Bin TL ile Bin 750 TL arasında bir fiyata mal oluyor. Herkes bütçesine göre düzen kuruyor. Verilere baktığımız da 2018 yılına göre yüzde 40 kurbanlıkta düşüş var. 2017-2018 sezonun da Yozgat Merkez'de 50 Bin hayvan varsa şuan 30 Bin hayvan var. Böyle bir sıkıntıda söz konusu" dedi.
"GİRDİLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
girdi fiyatlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Açıkgöz, "Hayvancılıkla uğraşan kişin girdisi aşırı yüksek. Bir hayvan günde 12 kilogram yem yer. Bir yem torbası 50 kilogram. Buradan hesaplarsak bir hayvan 4 günde 85 TL'lik yem yiyor ve bunu 12 ay boyunca yiyor. Son zamanda 12 kilogram yem yese de sonrasında yediği yem düşeceği için 8 Kilogramdan 12 ay hesaplama yaparsak 4 Bin TL civarında bir hayvanın yem maliyeti var. 6 Bin TL'ye mandıraya alınan bir hayvan otomatikman 10 Bin TL'ye yükselmiş oluyor. Bunun çobanı, samanı bakımı var. Bunlarda koyulursa üzerine maliyet 11 Bin oluyor. Bunu üretici 12-13 Bin TL'ye satacak ki para kazanabilsin. Zor bir meslek. Para kazanmayan insan bu işi yapamaz" şeklinde konuştu.
"ÜRETİCİNİN KORUNMASI GEREKİR"
Üreticinin her zaman korunması gerektiğine dikkat çeken Açıkgöz, "Üreticiye kıyılmaması lazım. Üretici yarında lazım. Köylerde yaşayanların yaş ortalaması 60. Bu alan gittikçe kapanıyor. Gençlerin köylerde tutulabilmesi için sahip çıkılması lazım. Bir markete giriyoruz. Leblebi 20 TL. Bizim tarladan aldığımız ürün 3,50 TL iken o ürün markete gitmiş 20 TL olmuş. Üreticinin değeri bilinmeli. İthal etin durumu ortada eve götürüp yiyemiyoruz. Üretici ezilince üretim azalacak ithale muhtaç olacağız" dedi.
HAYVANCILIK ERİYOR"
geçmiş dönemlere nazaran Yozgat'ın Türkiye genelindeki piyasa ortalamasından her geçen gün daha az faydalandığını söyleyen Açıkgöz, "Kurban Bayramı'nda kesilecek kurbanların Türkiye genelinin yüzde 8'ini Yozgat karşılıyordu. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul, Zonguldak ve Samsun'a biz götürüyorduk kurbanlıkları. Gittikçe hayvancılık düşüyor. Süt bile sıkıntı. Süt 2,50 TL olmadıkça hayvancılık üretimi zor. Üretime önem verilmesi lazım. Üretimin desteklenerek artırılması lazım. Kurban Bayramı emekçinin yüzünü tam olarak güldürmez" şeklinde açıklamalar yaptı.

Yorumlar