Her yıl 2 - 8 Kasım tarihleri Lösemili Çocuklar Haftası olarak kutlanıyor. Lösemili Çocuklar Haftası, bu rahatsızlıktan muzdarip olan minikler için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
LÖSEMİ’NİN FARKINA VARIN

1998 yılında 8 Kasım'da LÖSEV tarafından lösemili çocuklara armağan edilmiş olan ' Lösemili Çocuklar Haftası ' ülkemizde farklı etkinlikler de farkındalık amaçlı anılmakta.
ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ
Bir kan kanseri türü olan lösemi hastalığı en çok 1 - 5 yaş arası çocuklarda görülmekte. Erken teşhisin önemi büyük, lösemi hastalığı için bilinçlenmek ve bilinçlendirmek oldukça önem taşıyor. Lösemi bir kan hastalığıdır. Damarlarımızda dolaşan kanın yapıldığı yer kemik iliğidir ve kök (ana) hücrelerin anormal hücreye dönüşmesi ile lösemi hastalığı ortaya çıkar. Lösemi bir başka deyişle “ kan kanseri“ çeşitlerindendir. En çok 1-5 yaş arasında görülür. Erken teşhis önemlidir. Lösemi akut ve kronik olarak iki grupta değerlendirilen bir hastalıktır. Kan kanserleri içerisinde akut löseminin görülme oranı yüzde 15-20 ‘dir. Akut lösemi, en çok çocuklarda görülen kanser tipi olup, çok hızlı ilerler. Her yaşta görülebilen akut löseminin ilerleyen yaşlarda görülme oranı da artar. Akut lösemi zamanında teşhis edilip tedaviye başlanmazsa, günler veya haftalar içinde hastanın kaybedilmesine neden olabilir. Akut löseminin en büyük belirtisi kansızlık, hastaların en kolay fark ettiği belirtilerden biridir. Ayrıca vücuttaki diğer organlara yayılma gösterdiğinden herhangi bir organda oluşan bozukluk olarak da karşımıza çıkabilir. Kronik lösemi ise akut lösemiye göre daha yavaş ilerleyen lösemi türüdür. Ancak kronik lösemi daha iyi sonuç verir.
ÇÜRÜK SEBZELER BİLE LÖSEMİ SEBEBİ
İnsanlar lösemiye her hangi bir yaşta yakalanabilir. Genellikle 60 yaş üstü bireylerde yaygındır. Birçok lösemi tipinde, risk faktörleri ve muhtemel sebepleri bilinmemektedir. Kanser yapan gıdalar, radyasyon yayan tüm cihazlar, ilaçlar veya kimyasallar, bazı virüsler, psikolojik şoklar, depresyonlar, bazı genetik hastalıklar (down sendromu vb.), hava kirliliği, çürümüş gıdalar lösemiye sebep olarak gösterilmektedir. Löseminin belirtileri ise, çabuk yorulma, efor sırasında nefes darlığı gibi belirtiler gözlemlenir, halsizlik, solukluk olarak öne çıkıyor. Löseminin bir başla belirtileri de bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle oluşan enfeksiyonlar sonucunda diş etleri, cilt altında beklenmedik kanamalar, burun kanamaları, morarmalar ve toplu iğne başı büyüklüğünde, basmakla solmayan kırmızı döküntüler görülmektedir.
İLK BULGU KANSIZLIK
Bütün kanser çocuklar göz önüne alındığında yaklaşık yüzde 30 oranında lösemi olduğu bilinmektedir. Çocuklukta sıklıkla 2 - 5 yaş yada 5 - 10 yaş aralığında kanser ve lösemi görülmektedir. Çocuklarda löseminin çok kapsamlı klinik bulguları olsa da bazı belirtilerden şüphelenmek gerekir. Löseminin ilk bulgularından biri kansızlıktır. Çocuğun renginin giderek soluklaşması ve halsizlik şikayetleri kansızlığın ilk belirtileri arasında yer alır. Ateş, halsizlik, kilo kaybı, vücutta morluklar, kemik ağrısı ve beklenmedik bezelerin oluşumu uzun süre geçmemesi veya giderek büyümesi de löseminin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır.

Yorumlar