Adalet Bakanı Abdülhamit Gül daha önce yaptığı açıklama ile Nöbetçi Noter uygulaması yapılacağını söylemişti. Bakan Gül bu kez gün verdi ve uygulamanın 6 Nisan'da hayata geçeceğini söyledi.
NOTERLER İÇİN NÖBET 6 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün 6 Nisan'da Nöbetçi Noter uygulamasına geçilmesi ile ilgili açıklamasını noter, noterle en çok çalışan oto alım satım esnafı ve avukatlar ile konuştuk.
"VATANDAŞA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK"
Avukat Tuğba Okur nöbetçi noter uygulamasının tüm vatandaşlar için kolaylık sağlayacağını söyledi. Okur,"Müvekkillerimizin içerisinde çalışan kesim büyük bir orana sahip. Mesai saatleri içerisinde notere gidip, sıra bekleyip işlerini takip edemiyorlar. Hafta içerisinde bazen bu hususta zorluk yaşıyoruz. 6 Nisan itibariyle Cumartesi, Pazar günleri için nöbetçi noter uygulaması başladığı zaman müvekkilimizle iletişim konusunda da bir rahatlık olacak. Vatandaşlarımızın da işlerinin çözümü açısından daha kolaylık sağlamış olacak. Hafta sonu bizlerde bu konuda mesai yapabiliriz. Bu uygulama faydalı olur. İnsanların işlerine çok yarayacak. Sadece bizle alakalı değil bir çok iş sektöründe de çözümler sunar. En bariz örneği olarak oto alım-satım verilebilir." dedi.
"SADECE NOTERLERİN GEÇMESİ YETMEZ"
Yozgat 2'nci noteri Satı Yekebaş ise tek başına noterlerin nöbet sistemine geçmesinin tam fayda sağlamayacağını söyledi. Yekebaş,"Noterler Birliği'nde yapılan toplantıda da belirtildi. Sadece bizim bu uygulamaya geçmemiz yeterli değil. Vergi dairesi, bankalar gibi diğer kurumlarında aynı zamanda mesai yapmaları gerek. Ancak o zaman verimlilik elde edilebilir diye düşünüyoruz. Araç alım satımları için vatandaş bize geldiğinde sistemden bakıyoruz. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu var. Bu kişiyi Vergi Dairesi'ne yönlendiriyoruz. Bir hak mahrumiyeti var ise gidip halletmeleri gerekiyor. Böyle olunca aynı gün içerisinde işlerini halledemezler. Normal mesai günlerinde rahatlıkla halledebiliyorlar. Vatandaşlar alışverişlerini her zaman nakit yapmıyorlar. Bankalardan havale şeklinde, yada para çekerek yapıyorlar. Peşin ve sorunsuz satışlarda bu sistem işler. Diğer durumlarda sıkıntı doğuracaktır" şeklinde konuştu.
"FAYDAYI ZAMANLA GÖRECEĞİZ"
Uygulamanın ne kadar faydalı olacağını zamanla göreceğiz diyen Yekebaş,"Bu uygulama ile işler zamana yayılmış olacak. İş yükünde çok fazla bir artış olacağını düşünmüyorum. Oto alıp satanlar Cumartesi yada Pazar günleri bir araç satışı olduğunda satışı veremediklerini pazarlıklarının bozulduğunu söylüyorlar. Uygulamanın ne kadar faydalı olacağını zamanla göreceğiz. Pazartesi günleri bizlerde bir yoğunluk oluyor. Bunun nedeni de hafta sonu yapılan alış verişler. Bunların yoğunluğu bize Pazartesi yansıyor. Diğer günlerde daha sakiniz. İl olarak çok yoğun değiliz. Büyükşehirlerde bu iş daha faydalı olacaktır" ifadelerini kullandı.
"BİZİM İÇİN ÇOK İYİ OLACAK"
Oto alım satım işi yapan Satılmış Tetik uygulamanın hayata geçmesi durumunda işleri daha da kolay hale geçeceğini söyledi. Tetik,"Oto pazarına ilgi çok. Ancak Oto Pazarı pazar günleri kurulduğundan satışlarımızı gerçekleştirmemiz bir sonraki güne kalıyordu. Bu sıra da bozulan pazarlıklarımız bile oluyordu. Şehir dışından gelip oto almak isteyen insanlar aynı gün satışı alamadıkları için sorun yaşıyorlardı. Ancak Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül'ün nöbetçi noter uygulaması açıklaması işlerimizi kolaylaştıracak. Araç satın alacak insanlar hafta sonu da olsa hemen satışını gerçekleştirebilecek. Vekalet verebilecekler. Bu da hafta sonu yapılacak olan ticaretin hızlanmasını sağlayacak. Bizce çok iyi bir uygulama oldu" ifadelerini kullandı.

Yorumlar