"Enflasyonla topyekün mücadele" kampanyası ile birlikte ÖTV indirimi devreye girmiş sonrasında piyasalarda yaşana rahatlamadan dolayı süresi uzatılmıştı.
ÖTV BİTTİ KAMPANYALAR DEVREYE GİRDİ

ÖTV indiriminin geçtiğimiz ay itibari ile son bulması vatandaşlarda fiyatlar yükseldi algısı oluştursa da beyaz eşya satışı yapan esnaf fiyatlarda çok fazla bir değişiklik olmadığı hatta vadelerin artması ile alışverişin daha makul hale geldiği görüşündeler.
FİRMALAR KENDİLERİ KAMPANYAYA BAŞLADI
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV ve ÖTV indirimi uygulaması sonrası piyasalarda hareketlilik yaşanmış bu indirimlerden faydalanan ürünlerin satışlarını yapan esnafın yüzü gülmüştü. Öncesinde 3 kez süresi uzatılan ÖTV indirimi için yeni bir süre uzatımı söz konusu olmazken geçtiğimiz ay sonunda süresi dolan ÖTV indirimi sonrası fiyatlarda çok fazla bir artış olmadı.Bakanlık tarafından, ekonominin hareketlenmesi, enflasyonla mücadeleye destek ve kur etkisiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için 6 başlıkta başlatılan kampanya 20 gün önce sona erdi. Geçen yılın kasım ayında başlatılan, önce 31 Aralık ve 31 Mart'a kadar uzatılan düzenleme, 30 Haziran'da sona ererken, sıfırlanan ÖTV yeniden fiyatlara yansımaya başladı.Uygulamanın son günlerinde özellikle beyaz eşya satıcılarında işler yoğunlaşırken vatandaş fırsatı kaçırmamak için alışverişlerini tamamladı. ÖTV uygulamasının sona ermesi sonrası bu kez de firmalar yaptıkları kampanyalar ile müşterilere cazip alışveriş imkanı sunuyorlar.
"İNDİRİM BİTTİ AMA FİYATLAR YÜKSELMEDİ"
Çelik Arçelik satış danışmanı Nevruz Çakırer," Geçtiğimiz aylarda ki ÖTV kampanyası gayet verimli geçmişti. Beklediğimizin üstünde bir satış gerçekleştirdik. ÖTV indiriminin uzatılması beklendi ancak beklenen olmadı. Firmamızda ÖTV bitiminden sonra yüzde7'lik ÖTV farkını tekrar fiyatların üzerine ekledi. Fiyatlar biraz arttı ancak firmamızın kendi kampanyaları devam ettiğinden vatandaşlarımızın talepleri de devam ediyor. Düğün sezonu da devam ediyor. Çeyizlik ürün satışımız var. Bundan dolayı satışlarımız devam ediyor. Kurumsal firmalar müşterisini düşünür. Tüketici için kendi kampanyalarımız başladı. Vatandaşlarımızda duyurulan bu kampanyalara ilgi göstererek alışverişlerine devam ediyorlar. ÖTV indirimi bitti diye vatandaşlarımız fiyatlar çok yüksek şeklinde bir düşünceye kapılmasın." ifadelerini kullandı.
"DAHA MAKUL KAMPANYALAR VAR"
Bosch Bayisi Köksal Ünal," ÖTV indirimi bitti. Piyasalara genel olarak da bir yansıması oldu bu biten indirimin. Bunun haricinde esnaflarımız herhangi bir zam yada fiyat artışı yansıtmadılar. Vadeler uzadı. 12 ay yerine 18 ay, 18 aylık vadeler yerine 24 aylık vadeler oldu. Fiyatlar şuan makul durumda. Halkın fiyatlar çok artış gösterdi düşüncesi ve böyle bir izlenim kalmış olmasından dolayı piyasa da bir durgunluk yaşıyoruz. Müşterilerimiz geldiği zaman burada eski fiyatların olduğunu, fiyatlara bir artış yansıtmadığımızı görüyorlar. Kataloglarımızda yeni fiyatlar var. Yaklaşık yüzde 14 civarında bir artış görülüyor. Düğün sezonu geldi ancak piyasa da bu sene çok fazla bir etki olmadı. Düğün mevsimini tam olarak yaşayamadık. Bundan sonra ki aylarda daha iyi olacağını düşünüyoruz. Havaların biraz ısınması işlerimizi de artıracak diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar