Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerinin bitmesine az bir süre kaldı.
ÖTV İNDİRİMİ BİTİYOR!

30 Haziran tarihi itibari ile sona erecek olan ÖTV indirimi sonrası fiyatlarda hem ÖTV indirim farkı hem de bekletilen zamlarla birlikte yüzde 15-20 civarında bir artış yaşanması bekleniyor.
İNDİRİM 30 HAZİRANDA BİTİYOR
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV ve ÖTV indirimi uygulaması sonrası piyasalarda hareketlilik yaşanmış bu indirimlerden faydalanan ürünlerin satışlarını yapan esnafın yüzü gülmüştü. Öncesinde 3 kez süresi uzatılan ÖTV indirimi için yeni bir süre uzatımı söz konusu olmazken ay sonunda süresi dolacak olan indirimden dolayı vatandaşların ilgisi daha da artmış durumda.Bakanlık tarafından, ekonominin hareketlenmesi, enflasyonla mücadeleye destek ve kur etkisiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için 6 başlıkta başlatılan ve 31 Mart'ta uzatılan vergi düzenlemelerinden yararlanmak için son 20 günlük sürece girildi. Geçen yılın kasım ayında başlatılan, önce 31 Aralık ve 31 Mart'a kadar uzatılan düzenleme, 30 Haziran'da sona erecek. Uygulamaya göre, mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olarak uygulanırken, beyaz eşyadaki ÖTV oranları da sıfır olarak baz alınıyor. Son günlerine girilen uygulamayı ilimizde beyaz eşya satışı esnafla konuştuk. İndirimin işlerini olumlu etkilediğini belirten esnaf aynı zamanda vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.
"FİYATLAR ARTMADAN EŞYALARINI ALSINLAR"
Bosch Beyaz Eşya Bayisi Köksal Ünal,"ÖTV indiriminin işlerimize yansıması çok güzel oldu. İnsanlar bu indirimi çok iyi bir şekilde değerlendirdiler. Şuanda son günlerini yaşayan indirimden dolayı insanların ilgileri devam ediyor. Satışlarımız şuan önceki sezonlara göre yüksek indirimin son günlerine doğru daha da fazlalaşacak. Ay sonunda fiyatlara dönüş olacağından dolayı işler geri durgun hale geçecek bizlerde. ÖTV indiriminin kalkması sonrasında yüzde 6,7 ÖTV indirim farkı kalkacak buna ek olarak da son zamanlarda fabrikaların yapmadıkları zamlar gelecek bununda eklenmesi ile birlikte yüzde 15-20 civarında fiyatlarda artış yaşanacak. Şuan beyaz eşyanın en çok satıldığı düğün sezonu içerisindeyiz. Düğün yapacak çiftlerimiz alışverişlerini yapıyorlar. Düğün sezonunda fiyatların çok yükseleceği düşünülür ancak şuan tam tersi kampanyaların en yüksek olduğu zamandayız. Her türlü ürünlerde kampanya var. Düzen artık eskisi gibi değil. Kışın ucuz alıp saklayıp yazın düğünde kullanma vardı. Artık her sezonun ürünü kendi sezonunda kampanya ile satılıyor.Diğer vatandaşlara da tavsiyemiz bu indirimi kaçırmasınlar. Fiyatlar yükselecek. Artış öncesi ihtiyaçlarını gidersinler" şeklinde konuştu.
"YÜZDE 15 CİVARINDA ARTIŞ YAŞANACAK"
Çelik Arçelik sahibi Erkan Çelik,"ÖTV indirimi geleli uzun süre oldu. Vatandaşlarımızın ilgisi ekonomiyi canlandırdığından daha önce 3 kez süresi uzatıldı. Bu kez ise uzatma gözükmüyor. İnsanlarımız son zamanda alışveriş yapmayı severler. Son dakika şu indirimi kaçırmayım gibi bir düşünceye sahibiz millet olarak. Şuanda kampanyalara ilgi oldukça yoğun ancak son günlere doğru bu ilgi daha da artar. Önceki dönemlerde de biliyoruz. İndirimin ilk zamanlarında ki ilgi ile son zamanları arasında ilgi arasında çok fark oluyor. Bu indirim bitince sadece ÖTV farkı gelmeyecek ürünlere. Aynı zamanda döviz artışı, hammadde artışından dolayı bir fiyat farkı daha gelecek. Yüzde 15 civarında bir artış olmuş olur. Vatandaşlarımızın bu sıralarda ihtiyaçlarını alıp tamamlamaları lazım. Mesela düğün sezonundayız. Düğün paketi kampanyalarımız var. 5'li düğün kampanyası ürünlerinde 1 ürün bedavaya gelmiş olur. İndirim kalkmadan almalarında fayda var. Diğer yandan da bu indirimin devam etmesi gerekir. Hem ekonomi hareketli bu indirimlerle hem de vatandaşa biraz destek olundu. İlerleyen günlerde ne olur bekleyip göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar