Gelişmekte olan meslek dallarından Proje Danışmanlığına gün geçtikçe ilgi artıyor.
Projeler onlardan soruluyor

Proje danışmanlığı mesleği; açılan hibe programları, fon kaynakları, KOSGEB, AB, Kalkınma Ajansları gibi kurum, kuruluşlara veya vatandaşlara destek amaçlı işlerin yönetmenliğe uygun olarak ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için öncülük etmektedir.
Proje Uzmanı Ali Günaydın, Bir probleme çözüm bulma ya da bir fırsatı değerlendirmeye yönelik olarak, birtakım kaynaklar kullanıp, kaliteyi göz önünde bulundurarak projenin hazırlandığını ifade etti. Günaydın, “Tanımlanmış bir kapsama uygun amaç ve hedefler doğrultusunda özgün bir planı başlatma, yürütme, kontrol etme ve sonuca bağlama sürecidir. “Kurum, kuruluşlar, Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Vatandaşlar için önemli bir kaynak olan hibelerin neredeyse tamamı proje biçiminde başvurularla kabul ediliyor. Bundan dolayı yapmak istedikleri çalışmaları bu kaynaklardan finanse etmeleri için, istedikleri hibeyi veya desteği almak için ellerinde projenin olması gerekiyor” dedi.
“PROJE DANIŞMANLIĞININ
ÇOK KAPSAMLI BİR ALANI VAR”
Proje hazırlama sürecinde proje dosyasının eksiksiz hazırlanması, ilgili birimlere sunulması, sözleşme dosyasının hazırlanması, ulusal ve uluslararası ortaklı projelerde ortak kurum kuruluşla irtibatın sağlanması, raporlamaların yapılmasının yanı sıra proje boyunca ilgili prosedürlerin izlenmesinin gerektiğini aktaran Günaydın, “Bunlar uygulandığında, proje eksiksiz ve düzgün bir şekilde bitmiş olur. İnsanların faydalanacağı, destek alacağı konularda gereken yardımlarımızla öncülük ediyoruz, ondan dolayı hizmet kalitemizden ödün vermeden yeni fikirler üretmeye devam ederek ve müşterilerimiz adına bu fikirleri yatırıma dönüştürüyoruz” diye konuştu.
PROJE DANIŞMANLIĞI
FAZLA TANINMIYOR
Son yıllarda artan destek, hibe gibi programlar sayesinde Proje Danışmanlık mesleğinin isminin duyulmaya başladığını dile getiren Günaydın, “Eskiden fazla bilinmeyen bir meslekti, hatta devlet kurumları dışında pek kimse mesleğimizin ne işe yaradığı konusunda bir fikri yoktu. Yatırımlar, destekler, hibe programlarının artması ve bunlar için zorunlu olarak projenin istenmesinden dolayı mesleğimizin ismi duyulmaya başladı. Vatandaşlar bir programa başvurup kurumlardan destek almak istediğinde, kurumların proje hazırlamasının gerekli olduğunu söyleyince ne yapacaklarını bilemiyorlar, bize geliyorlar fakat nasıl olacağını, projenin ne olduğu hakkında pek bir fikirleri yok. Bizde üzerimize düşeni yapıp elimizden geldiğince yardım ediyor ve projenin ne olduğunu, ne işe yaradığı hakkında bilgiler veriyoruz. Bu şekilde proje kültürünü vatandaşyara yerleştirmeye çalışıyoruz. Proje kültürü geliştikçe Proje Danışmanlık mesleği de yayılır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar