Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında filyasyon takip ve denetim ekipleri sahada görevlerini yürütüyor.
Sağlıkcılar dağ bayır geziyor

Yozgat’ta korona virüs salgını ile mücadelede alınan tedbirlerin etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla sağlıkçılar adeta dağ bayır geziyor.
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında filyasyon takip ve denetim ekipleri sahada görevlerini yürütüyor. Korona virüsle mücadele kapsamında Yozgat’ta oluşturulan filyasyon ekipleri, sahada vakaları ve hastalıklı kişinin temasta bulunduğu kişileri tek tek tespit edip, salgının önüne geçilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.
Filyasyon ekipleri öncelikle yeni bir hasta sistemde görüldüğünde vakanın yakın çevresi, ailesi, iş arkadaşlarının da aralarında bulunduğu tüm temaslıları en ince noktasına kadar tarıyor. Bu kapsamda, filyasyon ekibi pozitif çıkan vakalara gerekli bilgilendirme ve alınması gereken tedbirleri anlatarak en kısa sürede sahadaki ekipleri o bölgeye yönlendirilerek hastayı izole ediyor. Daha sonra hasta evde muayene edilerek tedavi düzenlemeleri yapılıp ihtiyaç varsa hastaneye gönderilmeleri yoksa da ilaçları verilerek, evde tedavi süreci başlatılıyor.
Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında Yozgat Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından karantinaya alınan ve karantina süresi sona eren köylerde İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından sağlık taramaları aralıksız devam ediyor.
Yozgat’ta korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında köylerde çalışmalarını sürdüren İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, köydeki haneleri tek tek dolaşarak vatandaşların ateşini ölçüyor ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor.
Köydeki vatandaşların ateşini ölçüp maske dağıtan sağlık ekipleri semptom sorgulama takibi yaptı.

Yorumlar