Halk 31 Mart 2019'da yerel yöneticilerini seçmek üzere sandık başına gidecek. Yerel yöneticilerini seçecek olan vatandaşlar 31 Mart Pazar günü 08:00 ile 17:00 arasında oy kullanabilecekler.
SEÇİM YAKLAŞIYOR!

İl merkezi ve ilçelerde seçmen İl Genel Meclisi Üyeliği,Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanırken, köylerde İl Genel Meclisi Üyeliği ile Muhtarlık ve İhtiyar Meclisi için oy kullanacaklar.
6 PARTİ 5 ADAY
31 Mart Yerel Seçimi'ne ülke genelinde 12 siyasi parti katılırken bu partilerin 6'sının adayı Yozgat'ta yarışacak. 4 Parti kendi adayı ile yarışa girerken, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk partisi (CHP) ittifak halinde İYİ Parti'nin adayı Metin Özışık'ı destekleyecekler. AK Parti, eski İl Başkanı Celal Köse ile, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) belediye eski başkanı Mehmet Erdemir ile, Saadet Partisi eski il başkanı Ziya Koçak ile, Demokrat Parti ise Abdullah Doğan ile seçimlerde boy gösterecek. Bağımsız aday açıklaması sadece Bekir Korkmaz'dan gelirken, Belediye Başkanı Kazım Arslan'ın adaylık açıklaması yapması durumunda Yozgat Belediye Başkanlığı için 7 aday yarışacak.
19 ŞUBAT'TA BAŞVURU SÜRECİ BİTİYOR
Belediye başkan adaylığı ve meclis üyelikleri başvuruları son gün olan 19 Şubat 2019'da Saat:17.00'da sona erecek. 22 Şubat'a kadar ise eksikler tamamlanacak.Siyasi partiler bu süre tamamlanana kadar aday listelerini seçim kurullarına bildireceklerken, bağımsız adaylar başvurularını yapabilecekler. Seçim kurulları kesinleşen listeleri inceledikten sonra 3 Mart'ta ilan edecekler. Kesinleşen aday listeleri ile seçim çalışmaları devam edecek. Seçmenler ise askıya çıkan listelerde hangi sandıklarda kayıtlı iseler o sandıklarda oy kullanacak.
4 FARKLI OY KULLANILACAK
Yozgatlı seçmenler sandığa gittiklerinde ise İl Genel Meclisi Üyeliği, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği , Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti olmak üzere 4 farklı oy pusulasını sandığa atacaklar. Köylerde ise 2 farklı oy kullanılacak. Köyde yaşayan vatandaşlar İl Genel Meclisi Üyeliği ile Muhtarlık ve İhtiyar Meclisi için oy kullanacaklar.Yozgatlı vatandaşlar 31 Mart günü saat: 08:00 ile 17-00 arasında oy kullanabilecekler.

 

Yorumlar