Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef Yozgat'ta ilçelerde eğitim alan öğrencilerin sorunlarına dair Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi sundu.
Sedef, TBMM'ye ilçe yurtlarını sordu

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef geçtiğimiz günlerde Tarım Liseleri hakkında yaptığı çalışmaların Yozgat Basının'da büyük ölçüde yer bulması sebebiyle ayrıca da bir teşekkür metni yayınladı. Sedef;" Sevgili Basın Mensubu arkadaşlarım Tarım Lisesi konusunda yaptığımız çalışmalar esnasında ki ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Sizler ilk yola çıktığımız günden bugüne bizleri hiç yalnız bırakmadınız. Hepinizden Allah razı olsun, hep birlikte inşallah Yozgat insanımıza bir faydamız dokunur" ifadelerini kullandı.
Yozgat Milliyetçi Hareket Partisinden ilçe öğrencilerinin durumu ve Meclise sunulan soru önergesi şu şekildedir;" Yozgat’ın ilçelerinde Yüksek Öğrenimde yaşanan barınma ve yurt sıkıntısı ile alakalı hemşerilerimizden gelen sese kulak vererek, TBMM gündemine taşıyarak çözüm yolları arıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından cevaplandırılmasını istediğimiz soru önergemizi Meclis Başkanlığına sunduk. Konunun takipçisi olacağız"

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 07.10.2019
Üniversiteler bulunduğu şehir ve ilçeleri için maddi anlamda büyük katkılar sunmaktadır. İlimiz Yozgat’ta Toplam altı (6) ilçemizde Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerköy ve Akdağmadeni ilçelerimizde KYK öğrenci yurtları yeterli olmasa da yapılmış durumdadır. Yerköy ilçemizde yeni bir KYK öğrenci yurt yapımı da devam etmektedir.
Sorgun ilçemizde Veterinerlik fakültesinin gelmesi ile öğrenci sayısı hızla artış göstermiştir. Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Çekerek ve Boğazlıyan ilçelerimizde okuyan öğrencilerimizin barınma sorunlarında gözle görülür bir artış söz konusudur. Her ne kadar İlçe Belediyelerimiz bu konuda çalışmalar yapsa da doğan talebe cevap verememektedir.
Özellikle kız öğrencilerimiz ve velileri mağdur olmaktadır. Gerekli planlamalar yapılarak öğrenci sayısı fazla olan ilçeler öncelikli olmak kaydı ile hızlı bir şekilde yeni yurt binaları yapılması gerekmektedir.
Sorular:
1-Bakanlığınızca İlimiz Yozgat ilçeleri Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Çekerek ve Boğazlıyan’da KYK’ya bağlı yeni öğrenci yurdu yapımı planlanmakta mıdır?

Yorumlar