Yaz aylarının gelmesiyle birlikte dünya evine girecek çiftlerin en mutlu günlerine ev sahipliği yapan düğün salonları işletmecilerinden Yozgat Hakimiyet Gazetesi olarak sektörün mevcut durumu ve geleceğiyle ilgili merak edilen sorulara cevap aradık.
SEKTÖRDE AÇIK YOK

Yozgat'ta düğün salonu sektöründe bir açık olmadığı yönünde hemfikir olan düğün salonu sahipleri müşterilerine en kaliteli hizmeti vermek için çaba harcadıklarını söyleyerek yaşadıkları sıkıntıları da bizlerle paylaştılar.
"ÖCELİĞİMİZ KALİTELİ HİZMET"
Düğün salonu işletmeciliğine geçen yıl başlayan İnci Düğün Salonu Sahibi Yavuz Civelek, "İnci Düğün Salonu işletmeciliğini yapıyoruz. Bu sektöre geçtiğimiz yıl başladık. Yeni bir isimle yeni bir imajla salonlardaki kalite bandını üst seviyelere çekmeye çalıştık. Bunu da gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Salonumuzda iki ayrı düğün paketi mevcut. Standart paket dediğimiz içerikte kutu meyve suyu, bardak su, yedi katlı yaş pasta, kamera ve fotoğraf çekimi, garson hizmeti, orkestra ve konfetiler yer alıyor. Tabiî ki nu paketin içerisinde kullanılan malzemelerin kalitesi söz konusu. Standart paket içerisinde kullandığımız tüm gıda maddelerinde kalite olarak en üst sekmendeki ürünleri kullanıyoruz. Salonumuzu tercih eden müşterilerimizde bu kaliteden dolayı bizlere teşekkür ediyorlar. Bu paketimizin fiyatı ise sezonluk olarak farklılık arz ediyor ama yaz sezonu fiyatı 5 bin dokuz yüz TL. Diğer bir paketimiz ise lüks paket. Burada ikramlarımıza kuru pasta, cips eklediğimiz gibi içeceklerimiz litrelik oluyor ve pastamızı da dondurmalı pasta olarak misafirlerimize ikram ediyoruz. Bu paketteki fiyatımız ise 8 bin beş yüz TL. Biz bu hizmetleri müşterilerimize sunarken bir düğününün başlangıcından itibaren misafirlerimizi uğurlayana kadar oluşabilecek her türlü olumsuzluğa önceden alınmış önlemlerimizle yönetici bazında hali hazırda işletmememizin başında duruyoruz. Düğün sahiplerinin her an bizlere ulaşması istek ve arzularının yerine getirilmesi de misafirlerimiz ayrıca memnun ediyor. verdiğimiz hizmetin takipçisi olmamızda bizi tercih edilen bir salon olma yönünde olumlu anlamda etkiliyor. Sektörde bir eksiklik söz konusu değil. Mevcut salonlar Yozgat için yeterli. Sadece şunu söyleyebiliriz. Yozgat'ta bir kır düğün salonu eksikliği var. Ama iklimsel şartlara bakıldığında ise kır düğün salonunun Yozgat'ta çok kullanışlı olmayacağını düşünüyorum. Düğün yapacak hemşerilerimiz salon bulamamaktan şikayetçiler. Ama düğün tarihlerinde yapacakları bir günlük esneme kendilerine salon bulmakta büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Yaz döneminde genellikle düğün için Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları tercih ediliyor. Eğer gündüz aynı günlerin sabah saatleri tercih edilirse hemşerilerimiz herhangi bir sıkıntı yaşamadan salon bulabilirler diye düşünüyorum." dedi.
"SUNDUĞUMUZ KALİTELİ HİZMETLE AYAKTA DURUYORUZ"
Yıllardır sektörün içerisinde olan Bölükbaşı Düğün Salonları işletme sahibi Ertuğrul Bölükbaşı ise yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi. "Yozgat'ta resmi dairelere ait birçok salon olduğu gibi site altlarında bulunan salonlar mevcut. Bu salonların çoğu bırakın düğün yapmayı kına gecesi yapılacak yerler dahi değil. Resmi dairelere ait salonlar ise fiyat olarak biraz daha cazip olduğu için tercih ediliyorlar. Biz Bölükbaşı Düğün salonları olarak 3 ayrı salonla hemşerilerimize hizmet veriyoruz. 2 büyük salonumuzda düğün organizasyonları gerçekleştirirken küçük salonumuzda ise kına geceleri ve nişan törenleri yapıyoruz. Hemşerilerimizin talepleri doğrultusunda 3 bin TL. ile 10 bin TL arasında değişkenlik gösteren fiyatlarımız mevcut. Standart bir düğün paketi fiyatımız 3 bin TL. Ama bu paket hemşerilerimizin bizden yemek, kına ekibi ve buna benzer organizasyon istekleri olması durumunda salon fiyatımız 10 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Ama misafirlerimiz hangi düğün paketini isterlerse istesinler en kaliteli hizmet tarafımızdan yapılmaktadır. Yıllardır sektörün içinde ayakta durabiliyorsak bu verdiğimiz kaliteli hizmetin yansımasıdır. Düğün salonu sektöründe bir açık olmadığı gibi bu gün Yozgat'ta bulunan salon sayısının fazla olduğunu düşünüyorum. Yozgat nüfusu bir artış göstermezken salon artışları ayrı bir muammayı ortaya çıkartıyor. Geçmişte yabancı ülkelerde olan vatandaşlarımız düğünlerini memleketimizde yapardı, şimdi ise bu durum ortadan kalktı. Artık Yaşadıkları ülkelerde düğün yapıyorlar. Yani kısacası sektör her geçen gün darılırken Yozgat'ta salon sayısı artıyor. Ben bu duruma anlam veremiyorum."
"SEKTÖRDE ÖNCÜ FİRMAYIZ"
Yıllardır Yozgat halkına Sedefler Düğün salonu olarak hizmet etmekten gurur duyduklarını söyleyen Osman Sadef, "Yıllardır hemşerilerimizin en özel ve unutulmayacak anılarına ev sahipliği yapıyoruz. Bizleri tercih eden ve gelecekte edecek olan hemşerilerimize en kaliteli hizmeti sunmak her zaman önceliğimiz olmuştur. Ama son zamanlarda artış gösteren salon sayıları sektörün her geçen gün daralmasına sebep veriyor. Geçen yıla nazaran işlerimizdeki düşüş çok fazla. Sektörde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Sedefler Düğün Salonunu tercih eden hemşerilerimize kaliteli hizmet sunarak sektörde öncü firma olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar