Hem yaz sezonu, hem Kurban Bayramı hem de gurbetçilerin talepleri sonrası araç kiralama firmalarında müşterilere araç yetişmiyor.
SEZONUN EN İYİ İŞİ "ARAÇ KİRALAMA"

Geçtiğimiz aylarda büyük kiralama firmalarından bazılarının da ekonomik durumlar nedeni ile kapanması sonrası yerel firmalara talebin daha da arttığını söyleyen oto kiralama firma sahipleri deyim yerinde ise kiralık araç için müşterilere yok çekiyorlar.
KISA SÜRELİ KİRALAYAN YOK
Yozgat'ta oto kiralama firmaları Kurban Bayramında çifte bayram yaşa. Hem yaz sezonu hem yurt dışından izne gelen vatandaşlar oto kiralama firmaların yolunu tutarken, müşterilerden gelen aşırı talep ise araç kiralama firmalarında araç bırakmadı. Bayram tatili için yurt dışından gelen vatandaşlar geçtiğimiz senelerde uçaklarının indiği havalimanlarında büyük kiralama şirketlerinden araç kiralayarak geliyordu. Yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası birkaç büyük firmanın da kapanması ile birlikte hava limanlarında araç kiralama imkânı bulamayan gurbetçi vatandaşlar Yozgat’ta kiralama yapınca araç kiralaması yapan firmalarda araç kalmadı. Araç kiralamaları ise minimum 20 gün civarında gerçekleşiyor. Uzun süreli araç kiralayan esnaf ise bu durumdan oldukça memnun.
BAYRAM İÇİN ARAÇ KALMADI
Nemli Rent A Car araç kiralama firması sahibi Yasin Nemli,” Bayram öncesinde zaten hareketlilik başlamıştı. Gurbetçilerin ilimize gelmesi ile birlikte araçlarımız bir anda tükendi. En kısa süreli kiralamalarımız 20 günü buluyor. Önceden kendi arabası ile gelen gurbetçi vatandaşımız fazlaydı. Çok az bir kesim uçakla geliyordu. Şimdi ise durum tersine döndü. Yine kendi araçları ile gelen gurbetçiler var ama çoğunluk uçak ile ülkemize gelip havalimanlarından araç kiralıyorlar. Geçtiğimiz senelerde havalimanlarından araç kiralayarak gelen gurbetçilerimiz bu sene havalimanlarında da araç bulamadılar. Birkaç büyük araç kiralama şirketi ekonomik sıkıntılardan dolayı kapandı. Hal böyle olunca oralarda araç bulamayan gurbetçilerimiz bizlere yöneldiler. Bayramlarda zaten işlerimiz yoğun oluyordu. Bu sene bayramda kiralık araç isteyen vatandaşlarımıza bile araç kalmadı” dedi.
UZUN SÜRELİ KİRALAMA ÇOK
Nemli,”En az 20 gün kiralama yaptığımız gibi 2-3 ay gibi sürelerde de kiralama yaptığımız araçlarımız var. 10 tane araç ile kiralama hizmeti veriyoruz. Süresi dolacak araçlarımız geldiğinde kısa bir süre bile beklemiyor. Müşterilerden bekleyenlerde mevcut. Müşteriler yeni ve bakımlı araçlar istiyorlar. Her müşterinin araçtan beklentisi farklı. Kimisi geniş araç isterken kimisi az yakan, otomatik vites araçları istiyorlar. Buna bağlı olarak da talep artıyor. Şuan Yozgat genelinde araç kiralama yapan çok arkadaşımızda araç yok diyebiliriz. Sezondan dolayı araçlar kiralandı” ifadelerini kullandı.
ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT!
Nemli,”Araç kiralamada birçok şeye dikkat etmek lazım. Aldığınız aracın arızasının olmaması bakımlarının tam olması çok önemli. Araçlarını kiralama firmalarından teslim alırken kontrol etsinler. Kiralama ve teslim şartlarını mutlaka sorsunlar. Bir de bildikleri yerlerden araç kiralamaları kendi yararlarına olur. Araç kullanımında ise aracın hor kullanılması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Araç kiralayan kimse unutmamalı ki aracı ne kadar kötü kullanırlarsa aynı zamanda kendilerine de zarar verirler. Araçların bize her teslim edildiğinde biz kontrollerini yapıyoruz. Ancak sonrasında yine bu araçları kendileri kiralayarak hayatlarını bu araçlara teslim ediyorlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar