2019 YKS Yerleşim sonuçları açıklandıktan sonra bir programa kayıt yaptırma hakkını elde eden öğrencileri yerleştirildikleri programların olduğu illerde yurt kaydı telaşı sardı. e-Devlet Kapısı’ndan yurt kayıtları için başvurulara başlayan öğrenciler 26 Ağustos Pazartesi gününe kadar başvurularına devam edebilecek. 2019 YKS tercihlerinde Bozok Üniversitesi’ni tercih eden adaylar ise yurt kaydı için işlemlerini yapmaya başladılar.
SONUÇLAR AÇIKLANDI YURT TELAŞI BAŞLADI

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN
2019 YKS yerleşim sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencileri ve ailelerini okul ve yurt kayıt telaşı sardı. Yerleştirme sonuçlarında bir programa kayıt yaptırma hakkı elde eden öğrenciler okul kayıt işlemlerini de yurt kayıt işlemlerini de e- Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyorlar. 26 Ağustos Pazartesi günü sona erecek yurt kayıt süresi sonrasında ise yurt başvuru işlemi yapılamayacak. İşini son güne bırakmak istemeyen öğrenciler erkenden kayıt işlemlerini tamamlamak için başvururlar iken yurt müdürlüklerinde de yoğunluklar başladı.
BAKAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt başvurularının başladığını açıkladı. Çok güzel imkânlar sunduklarını söyleyen Bakan Kasapoğlu, Üniversite yurtlarının imkânlarının pek çok otel zincirine meydan okuyan bir hizmet verebildiğini belirtti. Kasapoğlu,"İstiyoruz ki gençlerimiz üniversitelerinin yanında 2. bir üniversiteyi de yurtlarımızda okusunlar. Kazanacakları dostluklarla çok güzel imkânlar sunuyoruz. Bu imkânlar kişisel gelişimden yabancı dil eğitimine kadar, sportif imkânlara kadar çeşitlilik gösteriyor. Biz de bu imkânları her geçen gün daha da yukarılara taşımanın kararlılığı içerisindeyiz. Yurtlara başvuruları başlatmış bulunuyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
BURS SONUÇLARI EKİMDE AÇIKLANACAK
Kasapoğlu,"Yurt başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığımızın Dijital Ofisi de bizlere katkı sağlıyor. Bu anlamda bürokrasinin çok çok minimize edildiği, sürecin ciddi anlamda kısaltıldığı da bir durumu ortaya koyuyor. Yedek listeler 2 haftada bir güncelleniyor. Amacımız gençlerimizi hiçbir barınma sorunuyla karşılaştırmamak. 700 bin civarında kapasitemiz bulunuyor. Bu rakam her geçen gün artıyor. Burslarla ilgili çalışmamız devam ediyor. Biliyorsunuz bunları da ekim ayında açıklıyoruz. O konuda da çok güzel bir aşama kaydettik. 2002 ile 2018'i kıyasladığımızda gelinen aşama müthiş boyutta” ifadelerini kullandı.
YOZGAT’IN YURT KAPASİTESİ 7 BİN 659
İl genelinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) Yozgat İl Müdürlüğü’ne bağlı 9 Yurt toplamda 7 Bin 659 öğrenciye ev sahipliği yapacak. 4 Bin 680 kız öğrenci, 2 Bin 979 erkek öğrenci kapasitesi bulunan KYK İl Müdürlüğüne bağlı yurtların yanı sıra özel yurtlar ile birlikte öğrenci misafir etme kapasitesi 10 Bin’in üzerinde olacak. Başvurular sonrası KYK yurtlarına kesin kayıt yaptıracak öğrencilerden ise bir takım evraklar isteniyor. Öğrencilerden, öncelik hakkı olan öğrenciler için (Şehit, gazi çocuğu,yüzde 40 üzerinde engelli, milli olmuş amatör sporcular, v.b.) öncelik belgesi, son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf, yükseköğrenim programına kayıt olduğuna dair belge,18 yaşından küçükler için veli izin belgesi gibi evraklar isteniyor. Verilen sürede kayıt yaptırmayan öğrenciler ise haklarını kaybediyor.

Yorumlar