Sorgun ilçesinde dört arkadaş tarafından hayata geçirilerek 2012 yılında kurulan ve 2014 yılında tüzel kişiliğe sahip olan Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) sadece Yozgat’ta değil tüm Türkiye’de ve Dünyada tanınır hale geldi.
SORGED Avrupa'ya açılan kapımız!

Sorgun Gençlik Derneği, gençlerin Avrupa’ya açılan kapısı haline geldi. Bu doğrultuda geliştirdikleri projelerle birçok genci Avrupa’ya gönderdiklerini belirten SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, gençlerin bu sayede kültür seviyelerinin arttığını ve geleceğe daha emin adımlarla bakmalarını sağladıklarını ifade etti.
SORGED Sorgun Gençlik Derneği bugüne kadar Erasmus+ programıyla farklı ülkelerle ortaklık yaparak 172 genci yurt dışına göndermiştir.
Peki seyahat, konaklama, yemek, vize ücretlerini kim karşılıyor?
Tüm masrafları yurt dışı ortağımız karşılıyor. Bilet ücretleri katılımcıların proje dönüşünde hesabına yatırılır. Konaklama, yeme-içme, vize masrafları yurt dışı ortağımız tarafından karşılanıyor.
Projelerimiz hız kesmeden devam ediyor.
Son olarak Sorgun Gençliğini temsilen 2 genç gönüllümüz Avrupa Gençlik Haftası (European Youth Week) kapsamında Brüksel/Belçika'daki Avrupa Parlamentosunda çeşitli etkinliklere katıldı.
Avrupa Gençlik Haftası (European Youth Week) Brüksel/Belçika'daki Avrupa Parlamentosunda çeşitli etkinliklerle düzenlendi. Etkinlikte European Solidarity Corps Programı, Erasmus+ Programı, Girişimcilik, Cinsiyet Eşitliği gibi oturumları düzenlendi. Avrupa Gençlik Haftasına Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajans uzmanlarından Aydın ÖKSÜZ ve Emirhan Hikmet ASLAN ile birlikte Türkiye'den üç kurum katıldı. Avrupa Gençlik Haftasına SORGED'i temsilen ise üyelerimiz Mustafa AKGÜN ve Berkay KAYHAN katılım sağladı.
Yine Sorgun Gençlik Derneği'nin ortak olduğu Fransa Concordia kurumu tarafından hazırlanan Fransa Ulusal Ajansı'nca finanse edilen Erasmus+ Gençlik Değişimleri programı kapsamında “Do you See Borders?”isimli projenin 17-20 Mayıs 2019 tarihleri arasında ön hazırlık toplantısı üyemiz Mustafa YEŞİLOĞLU’nun katılımıyla yapıldı. Projenin faaliyetleri 01-08 Temmuz 2019 tarihleri arasında 6 gencin katılımıyla Fransa'da gerçekleşecek.
SORGED Gençlerin İstihdam Edilmesine Katkı Sağlıyor
Yaptığımız eğitimler, kurslar, etkinlikler ve projelerle gençlerin kişisel gelişimlerini geliştirmelerine ve özgeçmişlerini güçlendirmesine katkı sağlıyoruz. Artık işverenler gençlerde farklı özellikler arıyor. Şirketlerin aradıkları nitelikli genç arıyor. İşverenler gençlere yazılı ve sözlü iletişim becerileri gelişmiş, problem çözme kabiliyeti ve analitik düşünme yetisine sahip, yeni teknolojiler öğrenmeye ve sürekli gelişime önem veren, sorumluluk bilinci gelişmiş, motivasyonu yüksek, liderlik ve takım çalışmasına yatkın, planlama ve organizasyon becerileri gelişmiş gibi nitelikler arıyor.
Bu niteliklerin hiç biri üniversitede maalesef öğrenilmiyor. Eğitimler, kurslar, atölye çalışmaları, takım oyunları, grup çalışmaları, simülasyon, sunumlar gibi yaptığımız faaliyetlerle gençler akranları ile birlikte kaynaşıyor, takımla çalışma ve iletişim becerileri gelişiyor, kendilerine öz güvenleri artıyor, iş yapabilme ve sorumluluk alabilme duyguları gelişiyor, sosyal hayatta kişisel ilişkileri daha kaliteli, öz güvenli, girişken kişiliklere ve yeterliliklere sahip olabiliyorlar. Böylece işverenlerin yukarıda aradığı genel niteliklere sahip olan gençler iş bulmaları daha kolay oluyor ve istihdam edilebiliyorlar.

 

Yorumlar