Modern çağın vazgeçilmez bir parçası olan stres, bizi zorlayan, kısıtlayan, engelleyen olaylar ve durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür.


Evde, işte, okulda, trafikte stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Stresi yok etmek değil, stresi yönetmeyi bilmeliyiz.
Stres kaçınılmazdır. Stresin tamamen...

Stresi yenebilirsiniz

Modern çağın vazgeçilmez bir parçası olan stres, bizi zorlayan, kısıtlayan, engelleyen olaylar ve durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür.


Evde, işte, okulda, trafikte stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Stresi yok etmek değil, stresi yönetmeyi bilmeliyiz.
Stres kaçınılmazdır. Stresin tamamen yok olması yaşamın bitmesiyle mümkündür. Stres yaşıyor ve çalışıyor olmanın tek ürünüdür. Stres kişiseldir. Stres cinsiyete göre de farklılık gösterir. Stres meslek gruplarına göre de farklılık gösterir.Stres belirli bir oranda ise yararlı olabilir. Yaşandıkça neşe, canlılık ve kazanç sağlayan stres, “Olumlu stres” olarak adlandırılır.Yeni bir çocuğun dünyaya gelmesi, duygusal bir ilişkiye başlamak, evlenmek işe girmek ya da İş yerinde terfi almak, şehir değişikliği yapmak, yeni bir okul gibi durumlar olumlu stres olarak örneklendirilebilir.Günümüzde strese neden olan birçok durum vardır. İşsizlik, düşük ücretler, borç, geçim sıkıntısı barınma koşulları, fiziksel açıdan iş ortamının uygun olmaması, çok çalışma, dinlenememe, tatil yapamama, kalabalıklar (otobüs, metrobüs, dolmuş), yoğun trafik, hastalıklar, aşırı sıcaklar, aşırı soğuklar, yakınlarıyla, arkadaşlarıyla görüşememe gibi birçok neden stresin fiziksel nedenleri olarak sayılabilir. Eşler arasındaki çatışmalar, çocuklarla ilgili sorunlar, boşanma, ayrılıklar, yalnızlık, aşırı mükemmeliyetçilik, özgüven yetersizliği, kendini değersiz hissetme, ailesinin ve yakınlarının desteğinin olmaması, iş arkadaşlarıyla uyumsuzluk, titizlik, alınganlık, korku, endişe, suçluluk duyguları, kıskançlık, utangaçlık, işyerinde bezdirici uygulamalar, belirsizlikler, gibi birçok neden stresin sosyal ve psikolojik nedenler olarak sayılabilir.
OLUMLU DÜŞÜNÜN
Olumlu- pozitif düşünmek bardağın hem boş tarafını hem de dolu tarafını görebilmektir.Hayat olumlu ve olumsuz, pozitif ve negatif olguların olayların bütünüdür. Beyaz varsa siyahta vardır. Gündüz varsa gece de vardır. Doğum varsa ölüm de vardır. Mutluluk varsa hüzün de vardır. Başarı varsa yenilgi de vardır. Güzel varsa çirkinde vardır. İyi varsa kötü de vardır. Sağlık varsa hastalıkta vardır. Sadece gündüzü görmek, sadece beyazı görmek, sadece başarıyı, iyiyi, güzeli görmek pozitif ya da olumlu düşünmek değildir. Her ikisini de birlikte görüp iyiyi kötüye tercih etmektir. Doğruyu yanlışa, gündüzü geceye beyazı siyaha tercih etmektir.
GÜLÜMSEMEDE CÖMERT, KAHKAHA ATMADA İSRAFKAR OLUN
Gülümseme, hem kişinin vücut kimyasına hem de ilişkilerinin yapısına nüfuz eden bir şifa kaynağıdır. Gülümseyen kişinin üzerindeki stres azalır.
POZİTİF ORTAMLARDA VE POZİTİF İNSANLARLA VAKİT GEÇİRİN
Pozitif insanların pozitif enerji saçan yönleri, tavır ve davranışları, hayata olumlu bakan yapıcı tutumları stres sorunu ile başa çıkma noktasında çok iyi sonuçlar verecektir.
'HAYIR' DEMEYİ BİLMELİYİZ
Başkasına “evet” derken aslında kendi benliğimize ve kişiliğimize “hayır” diyoruz. Mademki böyle bir ikilemde mutlaka “hayır” demek zorundayız. O halde bu tercihi başkalarına “hayır” demek olarak kullanabiliriz.
MÜKEMMEL OLMAYA ÇALIŞMA
Eğer mükemmelliyetci bir kişiliğe sahipseniz hayatınızdaki her şeyin mükemmel olmasını isteyebilirsiniz. Ancak ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, ne kadar çalışırsanız çalışın o mükemmel çizgisine ulaşmanız hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Durmadan koşturmanıza rağmen kendinizi sürekli gergin, stresli ve mutsuz hissedebilirsiniz.
DERTLERİNİZİ VE SIKINTILARINIZI İÇİNİZE ATMAYIN
Eşinizle paylaşabilirsiniz. Değer verdiğiniz, sevdiğiniz, sizi anlayacağını düşündüğünüz insanlarla paylaşabilirsiniz. Psikolog, psikolojik danışman gibi alanında uzman olan kişilerle paylaşabilirsiniz. Paylaşmak sizi rahatlatacaktır.
DUA EDİN
Yapılan bilimsel araştırmalara göre günümüz insanının en büyük sorunlarından birisi olan stres ve depresyonun üstesinden gelmede en etkili yollardan birisi dua etmektir. Uzmanlara göre dua etmek tüm olumsuz düşünceleri, olumluya çevirmektedir.
HAYATINIZIN MERKEZİNE İŞİNİZİ, OKULUNUZU, AİLENİZİ KOYDUĞUNUZ KADAR KENDİNİZİ DE KOYMALISINIZ
Kendisine zaman ayırmayan insanlar strese gerginliğe, depresyona daha yatkınlardır.Sadece kendinize ait bir alan oluşturabilirsiniz. Kendinize ait bir hobi olabilir. Sosyal, kültürel, sportif kurslar ve faaliyetler olabilir. Biraz bencil olmak size iyi gelecektir.
STRES ZAMANI NASIL DEĞERLENDİRDİĞİMİZE BAĞLI OLARAK DA ORTAYA ÇIKABİLİR
Günümüzde zaman baskısının, zamanı iyi kullanamamanın yarattığı stres oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Etkili bir zaman planlaması için düzenli olmak, planlama yapmak, öncelikleri belirlemek, olabilecek problemleri önceden tahmin etmeye çalışmak ve gerektiğinde sorumluluklarımızı paylaşmak yararlıdır.

Yorumlar