Ülke genelinde öğrenciler 18 Ocak Cuma günü aldıkları karne ile başlayan 16 günlük yarı yıl tatili bu sabah çalan ders zili ile sona ermiş oldu. 14 Haziran'da tamamlanacak olan 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci devre ders zili bugün çaldı. Tatilde dinlenme fırsatı bulan öğrencileri ikinci yarıyılda ders ve sınavlardan oluşan yoğun bir tempo bekliyor.
TATİL BİTTİ !

YOĞUN TEMPO BAŞLIYOR
18 Ocak Cuma günü aldıkları karne ile yarıyıl tatiline başlayan öğrenciler için tatil bu sabah çalan ders zili ile sona erdi. 16 gün süren tatilde dinlenen öğrencileri ikinci yarıyılda sınavlar ve yoğun bir ders temposu bekliyor. 8'nci sınıf öğrencileri 1 Haziran'da girecekleri Liseye Geçis Sınavı (LGS) için hazırlıklarına devam ederken, 12'nci sınıf öğrencileri ise yine Haziran ayında yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)'na hazırlanacaklar.
EKSİKLERİNİ GÖRME FIRSATI BULDULAR
2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi bugün çalan ders zili ile başladı. İlk dönemde öğrenciler eksiklerini gördüler, karnelerine yansıyan notları ve eksiklerine göre ikinci yarıda telafi etmeye çalışacaklar. Uzmanlar ikinci yarıyıl tatillerinin uzun bir maratonun mola durakları gibi olduğu görüşündeler. Yenilenmek, dinçleşmek motive olmak için çocuklar bir fırsat yakalıyor diyen uzmanlar çocuklarımız yarıyıl karneleriyle derslerindeki başarılarını ve eksikliklerini görme fırsatını bulduklarını vurguluyorlar.
HAZIRLIKLAR SON GÜNE KALMAMALI
Uzmanlar çocuğun hem akademik yaşamında hem de sosyal yaşamında başarılı olması için anne-babanın yol gösterici, yaşam rehberi olması, çocuğa disipline olmayı öğretebilen, aile içinde çatışmaya fırsat vermeden, kararlılıkla bunları uygulamaya geçiren bir yaklaşımda olması gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle tatilde esneyen düzeni bir günde değiştirmek çocuğu zorlayacağı için, tüm düzenlemeler son güne bırakılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, sıkı bir program uygulamak anlamında değil, önerileri, uyku disiplini, yeni döneme hazırlık çalışmaları olarak ifade etmenin daha doğru olacağını söylüyorlar.

Yorumlar