Son zamanlarda tavuk fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çeken esnaf ve vatandaşlar, bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
TAVUK FİYATLARI EL YAKIYOR

Geçtiğimiz yıldan bu yana tavuk eti fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle hem esnaf hem de tüketiciler zor durumda. Konu hakkında görüşlerini sorduğumuz esnaf önlem alınması gerektiği görüşünde.
"FİYAT ARTTIKÇA ALIŞVERİŞ AZALIYOR"
Kardeşler Közde Piliç işyeri sahibi Fatih Kaplan,"Tavuk fiyatlarına gelen zamdan müşterilerimiz rahatsız. Aynı durumdan esnaf olarak bizlerde rahatsızız. Yüzde 100'a yakın zam var. 2 TL zam olduğu konuşuluyor ancak tavuk ürünlerinin kilosunda bazılarında 4 TL, bazılarında 5 TL fiyat farkı var. Kanat ve pirzola gibi çok satılan tavuk ürünlerinde özellikle bir zam var. Biz bu durumdan çok rahatsızız. İş yapamıyoruz. Satışlarımız düştü. Fiyat yükseldikçe insanların alışverişi azalıyor. Esnaf tamamen perişan. Esnafın sıkıntısı ile de bitmiyor durum. Halkta bu durumdan sıkıntılı. Bunun önüne geçilmeli" dedi.
"DÖVİZDEKİ ARTIŞ PERİŞAN ETTİ"
Kırmızı et alamayan vatandaşın elinden beyaz ette gidiyor diyen Kaplan,"Parası olmayan vatandaş yada geçim sıkıntısı yaşıyor denilen kesim kırmızı eti çok fazla alamıyorsa da evine beyaz et götürebiliyordu. Tavuk alıyordu. Tavuk ürünleri alıyordu. Şimdi evinde aylık 5 Kg tavuk tüketiyorsa yarın bu 2 Kg'ye düşecek. Çünkü insanların kazançlar sabit kalırken aldıkları ihtiyaç malzemesinin fiyatı yükseliyor. Sezonun gelmesinden dolayı fırsatçılık yapılıyor demek de yanlış olur. Sıkıntılı bir süreçten çıktık. 2018 yılının Ekim ayından bu zamana kadar dövizdeki artışlar bizi perişan etti. Bunun etkilerini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
"BU ARTIŞLARA DUR DENMESİ LAZIM"
Çamlık 66 Döner işletmecisi Fatih Yüce,"Tavuk döner lokantalarda satılan en ucuz yemeklerden bir tanesi. Ucuz olma nedeni de diğer yemeklerde kullanılan kırmızı et pahalı iken tavuk etinin ucuz olması. Tavuk yine et ürünleri içerisinde en ucuzu olarak devam ediyor ancak son zamanlarda gelen zamlarla birlikte tavuk fiyatları da yükseldi. 3 senedir yarım ekmek döneri biz 5 TL'ye satıyoruz. Fiyatlarımızda bir değişiklik olmadı. Ancak bu 3 senelik süre içerisinde tavuk fiyatı 7 TL'den 15 TL'ye çıktı. Yani tavuk fiyatı 2 katından fazlaya çıkarken, fiyatlarımız aynı kaldı. Böyle giderse bizlerde fiyatlara zam yapmak zorunda kalacağız. Bu artışlara bir dur denmesi lazım" şeklinde konuştu.

Yorumlar