Asbestli içme suyu boruları Avrupa Birliği standartında olan düktil borularla değiştiriliyor
‘Temiz su içeceğiz’

Yozgat’ta içme suyu şebekesinde yıllardan beri kullanılmış olan ve kanserojen madde içeren asbestli borular sağlıklı dükdil borularla değiştiriliyor.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin en önemli seçim projelerinden birisi olan asbestli boruların yerine sağlıklı dükdil boruların kullanılmasıyla birlikte daha sağlıklı su tüketimi sağlanacak.
ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Yozgat Belediyesi, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. Kent merkezinde 4 kilometrelik asbestli boruların değişimi için ilk kazma vuruldu. Yozgat’ın kanayan yarası haline gelen asbestli boruların tamamının değiştirilmesi planlanırken, çalışmaların bölge bölge sürdürüleceği öğrenildi.
Son zamanlarda sürekli arıza veren ve kanserojen borularla sağlanan içme suyu isale hattımızın ilk etabı olan 4 kilometrelik yenileme çalışmalara başlandı. Çalışmalar kapsamında asbestli içme suyu boruları Avrupa Birliği standartında olan düktil borularla değiştirildi.
VATANDAŞ TEMİZ SU İÇECEK
Belediye Başkanı Köse, içme suyu isale hattını yenileme projesi kapsamında Aralık Ayı Belediye Meclisinde alınan karar sonucunda polietilen ve asbestli boruların yerine daha sağlıklı, basınç değeri oldukça yüksek olan düktil borularını kullanılmasına karar verildiğini hatırlattı.
Belediye Başkanı Celal Köse, kanserojen etki yapan asbestli su borularının insan sağlığına verdiği zararlı etkileri yok ederek, vatandaşların sağlıklı içme suyu kullanmasına ve içmesine olanak sağlayacaklarını söyledi.
Çalışmanın sadece sağlık olarak değil ekonomik kayıplarında önüne geçeceğinin altını çizen Başkan Köse, “Bütün mücadelemiz sürekli su kesintilerinin olmadığı, hemşerilerimizin daha sağlıklı su içtiği bir altyapıya kavuşmak. Bu proje gözle görülmeyecek ama Yozgat’ın uzun yıllarını kurtaracaktır” ifadelerini kullandı.
Kanserojen asbestli boruların değiştirileceğini dile getiren Başkan Köse çalışmaların hızlandırıldığını kaydetti. Eskiyen, ömrünü tamamlayan ve sürekli patlayan 4 kilometrelik içme suyu ana isale hattın Avrupa Birliği standartlarına uygun düktil borularla yenileyerek aktif hale getireceklerine vurgu yapan Başkan Köse, “Hem insan sağlığı hem de kayıp suların azaltılması için bu boruların tüm ilçede uygulanması zaruridir. Şu anda içme suyunun temininde iletim hattında %40’a yaklaşan kaçak ve kayıplar yaşanmaktadır. Boruların yenilenmesiyle hem su kayıplarının önüne geçilecek hem hemşehrilerimizin sağlıkla ilgili endişeleri giderilecek hem de boşa arıtılan ve pompalanan suyun enerjisinden tasarruf edilecek ve bu tasarruf halka yapılacak yeni yatırımlarda kullanılacaktır” dedi.
Belediye Başkanı Köse, içme suyu isale hattını yenileme projesi kapsamında Aralık Ayı Belediye Meclisinde alınan karar sonucunda polietilen ve asbestli boruların yerine daha sağlıklı, basınç değeri oldukça yüksek olan düktil borularını kullanılmasına karar verildiğini hatırlattı.
YOZGAT İÇİN KOLLARI SIVADIK
Başkan Köse, Belediye meclisinin aldığı kararın bir an evvel hayata geçmesi için hızla düğmeye basarak, proje tadilatlarına başladıklarını belirttti.
Başkan Köse, “Projenin maliyeti konusunda İller Bankası ile sürekli görüşme halindeyiz. Toprak ölçümlerimiz devam ediyor. İnşallah bu proje hayata geçinde yüzde 65 olan kayıp-kaçak oranımızı sıfıra indireceğiz. Projenin ilk etabı olarak 4 km uzunluğunda ana isale hattımızı düktil borularla yenileyerek aktif hale getiriyoruz. Gireceğimiz süreci hemşerilerimizle birlikte el birliği ile aşacağız. Sonuçta bu proje ile 187 km su hattı yenilenecek. Çeşitli yerlere basınç odaları, manevra odaları ve skada sistemleri kurulacak. Bu büyük projemiz gerçekleşirken yollarımızda bozulmalarda meydana gelecek. Ama bunu da bertaraf etmek için ekiplerimiz hazır bir şekilde bekleyecek. Hemşerilerimizin bu süreci en az sıkıntı ile atlatması için elimizden geleni yapacağız. Biz Yozgat’ın geleceği için kolları sıvadık. Bütün mücadelemiz sürekli su kesintilerinin olmadığı, hemşehrilerimizin daha sağlıklı su içtiği bir altyapıya kavuşmak. Bu proje gözle görülmeyecek ama Yozgat’ın uzun yıllarını kurtaracaktır” diye konuştu.

Yorumlar