TKDK tarafından sağlanan desteklerle modern tesisler inşa edildi
Tesisler modernleşti

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü’nün sağladığı IPARD destekleriyle kırsal alanlardaki gelir seviyesinin yükseltilip, şehirlere yaşanan göçün engellenmesi amaçlanıyor.
Kırsal kalkınma programları çerçevesinde, Avrupa Birliği ve ulusal kaynaklardan sağlanan fonları hedef kitleye etkin bir şekilde ulaştırarak ulusal kalkınmaya katkı sağlamak olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), uyguladığı hibe programları ile Yozgat ve ülke tarımına katkı sağlamaya devam ediyor ve verdiği destekler ile kırsal alanda ekonomik kalkınmayı yükseltmeyi hedefliyor.
TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD destekleri sayesinde Yozgat’a kazandırılan yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.
Kurumun amacının, ulusal ve uluslar arası kaynaklardan sağlanan fonların kırsal kalkınma programlarına uygun olarak ülkemizde kullanılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Türker, “ Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yönetilen ulusal kırsal kalkınma çalışmalarının yanında Avrupa Birliği ile yürütülen müzakereler dahilinde temel amacı “Avrupa birliği aday ve potansiyel aday ülkelerin katılım süreci hazırlıklarına mali destek vermek” olan IPA programı oluşturulmuştur. IPA’nın beşinci birleşeni olan IPARD programı ise; tarım ve kırsal alanların sürdürebilirliğinin Avrupa Birliği standartların yükseltilmesi amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
YOZGAT MODERN
TESİSLERE KAVUŞTU
Yozgat’ın Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden olduğunu aktaran Selim Türker, “Projelere vermiş olduğumuz destek ile Yozgat son derece modern üretim tesislerine kavuşuyor. Bölgedeki tarım ile tarım dayalı/bağlı sanayilerin hızlı bir şekilde büyümesi sağlanıyor. IPARD programları köylerden şehirlere göçü engelliyor. Kırsal faaliyetlerin çeşitlenmesi sağlanıyor. Bizlerden destek almayı düşünen vatandaşlarımız mutlaka destek konusunda bizlerle iletişim geçmesi gerekir. Bizlere ulaşan vatandaşlarımıza her türlü gereken bilgi ve teknik desteği ücretsiz olarak vatandaşlarımıza sağlıyoruz. Tek gayemiz ilimiz yatırımcısı ve çiftçilerinin çalışmalarını kolaylaştırmaktır. Amacımız Yozgat’ı tarım ve tarıma dayalı sanayi kollarında ülkemizin bir numaralı üretim merkezi haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar