Yozgat’ta toplam 44 okul Bilim Fuarı Projesi desteklenmeye değer bulundu.
TÜBİTAK’tan 645 projeye destek

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme programı başvuru sonuçları açıklandı. Yozgat’ta toplam 44 okul Bilim Fuarı Projesi desteklenmeye değer bulundu.
TÜBİTAK’ın, toplumda bilim ve teknoloji kültürü oluşturmada önemli bir yeri olan bilim toplum destek programlarına yapılan başvurular sonuçlandı.
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında Yozgat genelindeki 645 projenin destek almaya hak kazandığını söyledi.
Yazıcı, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı ile 5-12. sınıf ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerinin bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek, soru ve sorunlara çözüm bulma yoluyla bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına katkı sağlanması; farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her öğrenciye proje hazırlama fırsatının sunulması; bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin öğrencilere kazandırılması; öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak takım çalışması içerisinde proje hazırlama konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanmasının amaçlandığını aktardı.
Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri bilim fuarları projelerinin değerlendirme süreci tamamlandığına değinen Yazıcı, değerlendirme neticesinde, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitim veren 44 okulumuzdan 645 alt proje destek almaya hak kazandığını ifade etti.
Bilim fuarlarına çok önem verdiklerini değinen Yazıcı “Çocuklarımızda merak uyandıracak, gözlem, eleştirel düşünme, analiz ve sentez gibi becerilerini geliştirecek çalışmalara ihtiyacımız var. İşte bu noktada, Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, bu bilimsel bilgilerin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlayacak bir uygulamadır. Okullarımızın düzenleyeceği bu bilim fuarları sayesinde çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride belki de ülke yararına olacak büyük bir buluşun mimarı olacaklardır” dedi.

Yorumlar