Ramazan ayı ile birlikte ilimizde alışveriş nerede ise gıda ürünleri üzerine yoğunlaşmaya başladı. İnsanlar iftar ve sahur sofraları için alışveriş yaparlarken fiyatlardan da şikayetçiler.
VATANDAŞ FİYATLARA İSYAN EDİYOR!

Ekonomik sıkıntıların olduğunu, vatandaşın parası olmadığını ve esnafın para kazanamadığını söyleyen vatandaşlar yüksek fiyatlara isyan derecesine gelmiş durumda.
"VATANDAŞIN DURUMU PERİŞAN"
Mehmet Ünal isimli vatandaş,"Ramazan fiyatları yüksek. Ramazan pidesi 1,50 TL, pazarda fiyatlar iyi ancak kış aylarına göre iyi. Yoksa fiyatlar yüksek. Daha yüksek fiyatları gördüğümüz sıkıntı yaşadığımız için şimdi ki fiyatlar ucuz gibi geliyor. Fiyatların daha da düşmesi lazım. Vatandaşın durumu perişan. Cepte para yok. Herkes sıkıntılı. Esnaf para kazanamıyor" dedi.
"MAYIS AYINA GELDİK HALA FİYATLAR YÜKSEK"
Osman Sarıaslan isimli vatandaş,"Fiyatlar çok yüksek. Domates, soğan patates çok pahalı. Mersin civarında kamyonlarla soğanlar serilmiş arazilerde duruyor. Çürümeye terk edilmiş durumda. Televizyonlarda izliyoruz görüyoruz. Orda o soğanlar çürümeye bırakılırken biz burada yüksek fiyatlara soğan yiyoruz. Mayıs ayına geldik domates 8 TL. Hayat çok pahalı. Et fiyatları deseniz uçup gitti. Pazarlarda hayvan ucuz deniliyor ancak et fiyatlarına hiç etkisi yok. 45-50 TL olmuş kırmızı etin kilosu. Kışın fiyatlar yükselmişti. Şimdi kışa göre iyi. Ancak yinede çok pahalı" ifadelerini kullandı.
"FIRSATÇILAR ORTAYA ÇIKIYOR"
Ömer Şahin isimli vatandaş ise,"Türk Milleti Ramazan Ayı gibi zamanları fırsat biliyor. Zam üstüne zam geliyor ürünlere. Bunların denetimi yok. Eskiden Salı ve Çarşamba pazarları halkın satış yaptığı ucuz pazarlardı. Şimdi bu pazarlara gidip bakarsanız manavlardan pahalı hale geldi. Manavlardan ürünü seçme şansınız var pazarda o şansta yok. Gariban vatandaş bir çok şeyi yiyemiyor. Patates, soğan pahalı, et başını almış gitmiş. Vatandaş tavuk yiyordu onunda son zamlardan sonra fiyatı fırladı. Bence denetim yok sebebi de denetimsizlik. 100 TL bir pazar alıverişi yapıyorum. 3 poşet meyve sebze alabiliyorum" şeklinde konuştu.
"ÜRETİM OLMADAN UCUZ OLMAZ"
Bekir Durak isimli vatandaş,"Denetim yok ancak üretim olmaması da büyük sıkıntı. Halk olarak üretimimiz yok. Bizim sıkıntımız burada. Antalya'dan gelen ürünle, sebze meyve ile vilayet kalkınmaz. Yozgat ve çevre köylerinde üretim yapılmalı. Üretim bitti hazır yiyoruz. Bundan dolayı fiyatlar yükseliyor. Burada ki esnafında büyük rolü var fiyatlarda. Fırsatçılar var. Pazara ilçe esnafları gelmez. Onlar buraya pazara gelmez buradakiler oraya gitmez. Fiyatlarda istedikleri gibi kalır. Üretim olmadıkça da bu sorun düzelmez" dedi.
"FİYATLAR DÖNEMİNE GÖRE"
Fevzi Aslan isimli vatandaş ise,"Ben emekliyim. Boş zamanım çok. Bir çok yeri geziyorum. Bazı marketlere gidiyorum bir ürünün kilosu 4,50 TL, başka yerde 3 TL, başka satıcıda fiyat daha farklı. Ürün burada yetişmiyor. Tüm esnaf aynı yerden alıyor. Aynı komisyonlar biniyor fiyatın üstüne. Ama herkes farklı bir kazancın peşinde. Ramazan'dan önce 10 TL olan hurma 15 TL oldu.Dönemine göre fiyat var. diye konuştu.

Yorumlar