Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde kabul edilen tapu ve imar kanunlarında ki değişiklik sonrası, yapılan işlemde bürokrasi azaltılırken vatandaş yurt dışında bile olsa işlemlerini yapabilecek.
VATANDAŞ TAPU İŞLEMLERİNDE RAHATLAYACAK!

VATANDAŞ TAPU İŞLEMLERİNDE RAHATLAYACAK!
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde kabul edilen tapu ve imar kanunlarında ki değişiklik sonrası, yapılan işlemde bürokrasi azaltılırken vatandaş yurt dışında bile olsa işlemlerini yapabilecek.
Konut, arsa, tarla alıp satmak kolaylaşacak. Tapuda işlemler daha hızlı olacak. Alım satımlarda bürokratik süreçler azaltılacak. Alıcı ve satıcının aynı müdürlüğe gitmesine gerek kalmayacak. İşlemler farklı şehirlerden hatta yurtdışından dahi yapılabilecek. Konu ile alakalı emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçılar da durumun netlik kazanmasını bekliyor.
"İŞLEM KOLAYLIĞI İŞLERİ ARTIRIR"
Turkuaz Grup sahibi Mehmet Bulut," Uzun süredir emlak sektöründe hizmet veriyoruz. İnşaat faaliyetlerimiz devam ediyor. Yap-sat düzeninde inşaat yapıyoruz. Tapuların devrinde ve işlemlerinde kolaylık sağlanması her zaman sektörün önünü açar. Bürokrasi ne kadar az olur ise işler o kadar hızlı olur ve vatandaşta o kadar memnun kalır. Yeni yapılan düzenlemenin uygulamasını henüz görmüş değiliz. Şuan ilimizde birebir uygulama başlamadı. Alt yapının da uygun olması ile birlikte uygulama tam olarak devreye girince göreceğiz. Meclisten geçen yasada sadece tapu işlemleri değil aynı zamanda bir çok konuda düzenleme yapıldı. Bu uygulama tam başladığında bir şey söyleyebiliriz. Emlak satışlarında da bir ivme yok. Yeni yeni hareketlilikler başlayacak. Tayinlerle kiralamalar olacak. Okullar yeni kapandı. Satışlarında artacağını düşünüyorum" dedi.
"İŞİMİZ BİR NEBZE OLSUN RAHATLAYACAK"
Onur Emlak sahibi Cafer Cankurtaran," Emlak satışları beklediğimiz düzeyde olmasa da devam ediyor. Az da olsa satış yapıyoruz. Piyasanın önümüzde ki günlerde daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü insanlar ev telaşı öncesi tatillerini yapmak istiyor. Bazı müşterilerimizde bu durum söz konusu. Aynı zamanda tayin sezonu geliyor malum. İnsanlar yeni yeni Yozgat'a geliyorlar. Yozgat'tan tayin alıp gidenler emlaklarını yeni satıyorlar. Meclis gündemine gelen ve onaylanan yasayla da bizim satış işlemlerimiz daha kolay olacak. Vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacağı kesin ama en çok faydası bizim gibi daimi olarak tapu dairelerinde iş yapan esnafa olacak. Yozgat'ta bire bir uygulama başlamadı. İlerleyen zamanda olacak o zaman nasıl olacağını daha iyi göreceği. Şimdi ki kanaatim faydalı olacağı yönde" ifadelerini kullandı.
"İŞ YÜKÜNÜ AZALTACAK"
Deniz Group Emlak sahibi Hüseyin Sağdıç ise," Satışlar biraz durgun. İnşaat maliyetleri yükseldi. Böyle olunca ev fiyatları da yeni yapılarda yükseldi. Birbirine bağlı durumda bakarsak eski yapı evlerde yeni yapıların fiyat artışına bağlı olarak arttı. Yani ev fiyatlarında bir yükselme var. Bir de ilimizde yurt dışında yaşayıp emlak sahibi olan vatandaşımız çok. Satışlarda onlarında yaz tatili sürecinde Yozgat'a gelmelerinin etkisi olacak. Bugün gündeme gelen satışta bir değişiklik olduğuna dair duyumumuz var. Meclisten onay verilmiş uygulaması da yakın zamanda başlayacak. Tapuda artık vatandaşlarımız şehir dışında da ülke dışında da olsalar işlem yapabilecekler. Buda sektörün bazı zaman aralıklarına yani tatil zamanlarına sıkışmasını önleyecek. İsteyen vatandaşlarımız şehir dışından da işlem yapabilecek. Bizim gibi emlak satışı yapan esnaf arkadaşlarımızın da iş yükü azalacak. Daha iyi olacak diye umut ediyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar