Ürün çeşitliliğini artırmak ve çiftçilere alternatif ürün ve gelir kaynakları sağlamak gayesiyle 5 ilçesindeki 6 köye yağlık çörekotu demonstrasyonlarının ekimleri yapıldı.
Yağlık çörekotu demonstrasyonlarının ekimleri yapıldı

Ekimler, çiftçilere temin edilen yağlık çörekotu tohumlarıyla İl Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde geçtiğimiz günlerde yapıldı.
Yapılan bu çalışma ile ilgili olarak İl Müdürü Ziyaattin Özdemir: "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlimizde alternatif ürünleri çiftçilerimize göstermek ve ürettirmek amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Amacımız hububat baklagil arasına sıkışmış olan çiftçimizi değişik ve daha fazla gelir getirecek alternatif ürünlere yönlendirmektir. Çörekotu bilindiği üzere çok eski zamanlardan beri bu coğrafyalarda ekiliş ve üretimi yapılan çok faydalı tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Marjinal alanlarda ekim ve üretimi yapılabilir. Bu nedenle son yıllarda İlimizde de üretimi artmaya başlamıştır. Yüzyıllardır Anadolu insanı bu bitkiye çok değer vermekte ve tüketmektedir. Ayrıca tohumundan çıkarılan yağının çok faydalı olması, tıpta ilaç yapımında kullanılmasında dolayı yağının çıkarılması nedeniyle son zamanlarda yağlık olan çeşitlere rağbet edilmektedir. İl Müdürlüğü olarak biz de yağlık olan ve bu çeşitlerin ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmak ve çiftçilerimize alternatif ürünlerden daha çok gelir getirici ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla 6 ilçemizde demonstrasyonlar kurduk. Bu yağlık çeşitlerin yanında ayrıca Çekerek İlçemizde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Çameli çeşidi de, ekilen yağlık çeşitlerle birlikte ekimi yapılmıştır. İlimizde bu çeşidin ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yağlık olarak üretilen çörekotunun şuan pazar sorunu yok gibi görünmektedir. Özellikle yağı çıkarılan çörekotu, sektör temsilcileri tarafından yerinde çiftçilerden satın alınmaktadır.” dedi.
Bu demonstrasyonlar üretim sezonu boyunca takip edilecek, ilaçlama ve bakım çalışmaları yapılacaktır.
Hasatlar demonstrasyon yapılan bölge çiftçileri ile birlikte yapılarak çiftçilere tanıtımı ve kamuoyuna duyurulması yapılacak ve üretiminin artırılması sağlanacaktır

Yorumlar