Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Fransa'nın Strazburg kentinde yapıldı.
YBYK toplantısına Yılmaz’da katıldı

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine katıldı.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Fransa'nın Strazburg kentinde yapıldı.
Yerel Yönetimler alanında uluslararası çalışmalar yürüten Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine, Türkiye Delegasyon üyesi olarak, İzmir (Büyükşehir), Ordu (Büyükşehir), Karabük, Uşak, İstanbul (Büyük Çekmece), Kayseri (Melikgazi), Ordu (Fatsa) ve Mersin (Toroslar) Belediye Başkanlarının yanı sıra Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz’da katıldı.
Başkan Yılmaz, “Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yaparak bizleri misafir eden YBYK yöneticilerine, Avrupa Birliği Türkiye Daimi Temsilcisi Kaan Esener'e, T.C. Avrupa Birliği Başkanlığına, Türkiye Belediyeler Birliği yöneticilerine ve temsil yetkisini bizlere layık gören genel başkanımız sayın Meral Akşener ve genel merkez yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK)
Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK), Avrupa Konseyi’nin yerel ve bölgesel politikalarını belirlemekle yükümlü organıdır. 47 üye devletten 150 binin üzerinde yerel yönetimi temsil eden Kongre, yerel ve bölgesel yönetimlerle ilgili politikaların çerçevesini belirleyen sözleşmeler hazırlar ve bunların uygulanmasını sağlar. Kıtadaki yerel ve bölgesel yönetimin seçilmiş temsilcilerinin sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebildikleri bir forum ortamı sağlayan Kongre, başta diğer Avrupalı kurumlar olmak üzere ulusal ve uluslararası organizasyonlarla yakın işbirliği içindedir. Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi kıtada barış ve istikrarın yapıtaşı hedeflerini belirler ve politikalara yön verir. Konsey’in ana hedefleri arasında üye ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasinin güçlendirilmesi, hukukun üstünlüğünün düzenlemesi ve temel özgürlüklerin korunması yer alır.

Yorumlar