Saraykent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe genelinde ilk defa atanması yapılan aday öğretmenlere yönelik oryantasyon eğitimi gerçekleştirdi.
Yeni öğretmenlere oryantasyon eğitimi verildi

Saraykent İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yasin Gürsoy'un eğitim görevlisi olarak katıldığı çevreye uyum eğitimine çeşitli branşlardan toplam 42 öğretmen katıldı. Saraykent İlçe içerisindeki kurum ve kuruluşların tanıtımı ile başlayan eğitimler, tarihi mekanlar, İlçe'nin doğal güzellikleri ve mesire alanlarının gezilmesi, köy ve kasabalarda bulunan ilköğretim okullarının ziyaret edilmesi ile birlikte devam etti.
Çevreye uyum eğitiminde en dikkat çeken mekan ise Saraykent'in eski adını aldığı Saraykent'in kültürel mirası Karamağara oldu. Karamağara'nın tarihi aday öğretmenlere eğitim görevlisi Yasin Gürsoy tarafından anlatılırken bir taraftan aday öğretmenlerde mağara içerisinde çeşitli incelemelerde bulundular. Karamağara'nın incelenme işlemlerinin ardından ise rota tarihi Saraykent Hamamı ve yapımı halen devam etmekte olan termal tesis oldu. Termal tesisin bölümlerinin aday öğretmenlerce gezilmesi ile birlikte termal tesis bölgesindeki tarihi Saraykent Hamamı kalıntıları da unutulmadı. Bölgede yapılan incelemelerden sonra gezinin tarihi ve kültürel bölümü burada son buldu. Saraykent merkezine gelindiğinde ise bölgenin coğrafik yapısına şekil veren yılanboynu tepesi hakkında kısa bilgiler verildi. Köy ve kasabalardaki okul müdürlerinin kendi okul ve eğitim bölgeleri ile hakkında vermiş oldukları sunumların ardından oryantasyon gezisi son buldu.
Yapılan çevreye uyum eğitimi ile alakalı eğitim görevlisi Yasin Gürsoy, genel açıklamalarda bulundu. Gürsoy, " Değerli arkadaşlar öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Sizler göreve yeni başlayan aday öğretmenlerimiz olarak bizler için çok önemlisiniz. Mezun olduğunuz üniversitelerde teorik ve uygulama eğitimi alarak bunun akabinde girmiş olduğunuz sınavlarda da başarılı olarak mesleğe ilk adımınızı attınız. Bundan sonraki süreçte bizler sizlere mesleği tecrübelerimizi yapılan eğitimler vasıtasıyla aktarmaya çalışacağız. Sizler uygulama noktasında üniversitedeki akademik bilgilerinizle birlikte gerçek yaşam koşullarını bağdaşlaştırıp bu kutsal mesleğin hakkını en iyi şekilde vermeye çalışacağınızı umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar