Türkiye’nin önemli tarım alanlarından biri olan Yozgat’ta arpa çeşitlerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalarda başarı elde edildi.
Yerli arpada  yüksek verim

Yozgat’ta Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilen ve toprakla buluşturulan yerli Akar, Anka06, Bozlak ve Burakbey isimli arpa cinsleri, daha fazla verim gösterdi.
Türkiye’nin önemli tarım alanlarından biri olan Yozgat’ta arpa çeşitlerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışmalarda başarı elde edildi.
Yozgat’ta en çok üretilen ürünlerden olan arpada çiftçilere yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla uygulanan arpa çeşit demonstrasyonunun hasadı yapıldı.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde çeşit demonstrasyonu Sorgun’a bağlı Büyüktaşlık köyünde uygulandı.
Geçtiğimiz günlerde uygulanan demonstrasyonun hasadı İl Müdürlüğü teknik personelinin kontrolünde çiftçi Taha Cemil Şahin ile birlikte tek tek yapılarak çıkan ürün tartıldı ve verimleri belirlendi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, yapılan arpa çeşit demonstrasyonu ve hasadı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Özkaya, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce son yıllarda tohumculuk konusunda yeni ve daha verimli tohum geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, bunun sonucunda çok güzel çeşitler geliştirildiğini aktardı.
Özkaya, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlığımız Araştırma kuruluşlarınca geliştirilen yeni çeşitleri İlimiz şartlarında deneyerek İlimiz ekolojik şartlarına uyum sağlayan yüksek verimli yerli çeşitlerimizi çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni yerli tohumlarla yoğun demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz.
Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan yeni Arpa çeşitlerinden Akar – Anka06 – Bozlak – Tosunpaşa ve Burakbey çeşitleri İlimizdeki gelişim ve verim durumlarının gözlemlemek amacıyla aynı tarlaya yan yana ekildi.
Üretim sezonu sürecinde tarımda olabilecek riskler ve aksilikler yaşandı. Buna rağmen demonstrasyonumuza devam ettik. Özellikle zabrus zararlısından dolayı demonstrasyon parselleri zarar gördü. Civardaki arpa tarlalarından 200-250 Kg verim alınırken yaşanan zarara rağmen yeni çeşitlerimizden 300-330 Kg/Da verim aldık. Bu çeşitlerden özellikle Akar Anka06, Bozlak ve Burakbey çeşitlerinin verimleri çok güzel çıktı. Çiftçilerimize tavsiye ediyoruz” dedi.

Yorumlar