Yozgat’ta yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatları yapıldı.
Yerli buğdayda  bereketli hasat

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıktığı yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları devam ediyor.
Yozgat’ta yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatları yapıldı.Yozgat’ta yerli ve milli buğday tohumlukları çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıylademonstrasyon ekimlerinden verim alındı.
Yerli ve milli buğday tohumluk hasatları Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli ile çiftçilerle birlikte yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, demonstrasyon çalışmalarını değerlendirdi.
İl Müdürü Özkaya, Yerli ve Milli çeşit tohumların ekilişini Yozgat’ta yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmalarının yapıldığını söyledi.
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, 'Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın' sloganıyla yerli çeşitlerin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılmasının amaçlandığına değinen İl Müdürü Özkaya, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilerek tescil edilenDemirhan, Çavuş ve Aytenabla çeşitleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilenSaban, Yüksel ve Köprü çeşitleri, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilenReis, Müfitbey, Nacibey ve Es26 çeşitleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilenBozkır çeşidinin Yozgat’ın farklı bölgelerinde ekiminin yapıldığını hatırlattı. Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil edilen Tekfen ve May8462 çeşitlerinin de 2 köyde ekildiğini dile getiren İl Müdürü Özkaya, “Sulu şartlarda ekimleri yapılan Reis-Müfitbey-Nacibey-Es26 ve Nevzatbey çeşidin 450-680 Kg/Da verimler alındı. Kuru şartlarda ekimleri yapılan diğer çeşitlerden ise kuraklığa rağmen 160-280 Kg/da arası verimler alındı. Buradaki amacımız çeşitleri yarıştırmak değildir. Yerli çeşit buğdaylarımızın İlimiz şartlarına uyumu ve verim durumlarının gözlemek ve ona göre çiftçilerimize tavsiyede bulunmaktır. Yapılan ekimlerde bütün bu çeşitlerin İlimiz şartlarında toprak, arazi ve sulama durumları gözetilerek uygun yerler uygun çeşitler ekildiğinde çok güzel ve tatmin edici verimler verdiğini gördük. Her çeşit değişik iklim ve toprak şartlarında daha iyi verim vermektedir. Tüm bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye diyoruz. Çiftçilerimiz bu çeşitlerle ilgili bilgi almak isterlerse İl ve İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçebilirler" dedi.

Yorumlar