Türkiye’nin en kaliteli yeşil mercimeğinin üretildiği Yozgat’ta Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi Boğazlıyan’a bağlı Gövdecili köyünde yapıldı.
Yeşil mercimek mesaisi

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Yozgat’ta yeşil mercimek ekiminin yaygınlaştırılması yönünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.
 Türkiye’nin en kaliteli yeşil mercimeğinin üretildiği Yozgat’ta Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidinin deneme ekimi Boğazlıyan’a bağlı Gövdecili köyünde yapıldı.
Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, yeşil mercimeğin 164 bin dekar alanda ekildiğini belirterek, 17 bin ton üretim yapıldığını hatırlattı.
Yozgat’ın iklim ve toprak şartlarına uygun yerli tohum çeşitlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığına değinen Özkaya, “İlimiz mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde ithal çeşit olarak adlandırılan Kanada çeşidinin ekimini tercih etmektedir. Oysa Bakanlığımızın Araştırma kuruluşları ve özel kuruluşlarca geliştirilmiş olan yerli çeşitlerimiz mevcuttur. Bu yerli çeşitlerden Şahan çeşidi yeşil mercimek çeşidini, İlimiz şartlarında denemek gelişim ve verim değerlerini ölçmek gayesiyle ekimini yaptık. Yapılan bu deneme ekimlerinin takibi üretim sezonu boyunca İl Müdürlüğümüz teknik personelimiz ve çiftçimiz ile birlikte yapılacaktır. Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenecektir. Hasat, çiftçilerimizle birlikte yapılacak olup sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır” dedi.
HABER MERKEZİ

Yorumlar