Yozgat Bozok Üniversitesi’nin dünya üniversiteleri sıralamasında başarı trendi hızla yükseliyor.
YOBÜ’nün başarı trendi hızla yükseliyor

Yozgat Bozok Üniversitesi, Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları (Webometrics Ranking of Universities) değerlendirmesine göre son üç yılda 250 üniversiteyi geride bırakarak 3016. sıradan 2766. sıraya yükseldi.
Geçtiğimiz günlerde Web Of Science veri tabanı kayıtları esas alınarak yapılan değerlendirme sonucunda Yozgat Bozok Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasından 21. sırada; Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşmasına seçilen üniversitelerin yayın performansı sıralamasında 15 üniversite arasında ise 2. sırada yer almıştı.
Bu başarı trendi Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları (Webometrics Ranking of Universities)’nda da devam etti. Yozgat Bozok Üniversitesi boyut (kurum bilgi paylaşımı) göstergesinde 3746’ıncı sırada, görünürlük (web içeriği) göstergesinde 8 bin 128’inci sırada, açıklık (en çok alıntı yapılan araştırmacılar) göstergesinde 1.826’ıncı sırada ve mükemmeliyet (2014-2018 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde 26 disiplinde en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın sayısı) göstergesinde ise 2 bin 469’ıncı sıradaki yerini aldı.
Yozgat Bozok Üniversitesi, sıralanan Türkiye’deki 217 yükseköğretim kurumu arasından da 80’inci basamakta yer aldı.
Yozgat Bozok Üniversitesi, Webometrics’te gösterilen başarıyla birlikte araştırma performansı, yenilik girdileri ve webdeki görünürlük aracılığı ile sosyal etki faktörleri olmak üzere 3 gösterge grubunda dünya üniversitelerini sıralayan SCImago Institutions, SCImago Kurumlar Sıralaması (SIR)’nda ise sıralanan 3 bin 897 yükseköğretim kurumu arasından 799’ıncı sırada yer aldı.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin yakaladığı bu başarı ve yükselme trendi üzerine açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, göreve geldiği ilk günden bu yana Üniversitenin inanarak, başarıya odaklandığını ifade ederek, “bugün eğer bir başarı hikâyesi yazılacaksa önce bu başarıya inanmanın sonrasında ise bu inanç ve azimle çalışan kadrolarımızın eseridir” dedi.
Bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari personele teşekkür eden Rektör Karadağ, “bizlere yaptığımız çalışmaları daha ileriye taşıma noktasında destek veren ve her zaman yanımızda bulunan YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’a ve YÖK üyelerimize teşekkürü bir borç biliyorum” diye konuştu.

Yorumlar