Kenevir araştırma gruplarına AR-GE amaçlı çalışmalarında kullanmaları için gerekli hammadde teslimi yapıldı
Yozgat merkez olacak

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Projesi kapsamında ‘endüstriyel kenevir’ alanından ihtisaslaşacak olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin bölgesinde kenevirin değerlendirildiği bir üs haline geleceğini söyledi.
Kenevir araştırma gruplarına AR-GE amaçlı çalışmalarında kullanmaları için gerekli hammadde teslimi yapıldı.
Yozgat Bozok Üniversitesi, YÖK tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında sunduğu “Sürdürülebilir Biyomalzeme ve Biyoenerji için: Endüstriyel Kenevir” konulu proje kapsamında çalışmaları yapılmak üzere temin edilen kurutulmuş kenevir biyokütlesi, sapları, saplardan ayrılan lifleri ve geriye kalan kırtık kısımları; inşaat ve yapı malzemeleri araştırmaları grubu, tekstil, selüloz, kompozit ve biyomalzeme araştırmaları grubu ile elektronik, makine ve enerji araştırmaları grubu başkanlarına Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından teslim edildi.
Teslimat sırasında Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen ve Araştırma Grubu Başkanları hazır bulundu.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Kenevirin ekonomiye kazandırılması amaçlı ihtisaslaşan üniversite olduklarını hatırlatarak, “Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’nün kuruluş aşamalarıyla ilgili bütün alt yapılarımızı hazırladık. Yakın zamanda Yükseköğretim Kurulu’ndan çıkacaktır.
İşin temel anlamda prosedürlerini yerine getirirken diğer yandan Prof. Dr. Güngör Yılmaz hocamızın yaptığı çalışmaların araştırma grupları ile buluşturulması için hemen işe koyulduk. Hocamız öncülüğünde getirilen kenevir materyalleri, bugün araştırma gruplarına teslim edilecek” dedi.
ÇALIŞMA GRUPLARI
OLUŞTURULDU
Rektör Karadağ, Endüstriyel kenevir çalışmaları kapsamında 7 çalışma grubu oluşturulduğunu belirtti. Tarım, Gıda ve Yem Araştırmaları Grubu; Tıp, İlaç ve Sağlık Araştırmaları Grubu; Tekstil, Selüloz, Kompozit ve Biyomalzeme Araştırmaları Grubu; Elektronik, Makine ve Enerji Araştırmaları Grubu; İnşaat ve Yapı Malzemeleri Araştırmaları Grubu; Temel Bilim Teknolojileri Araştırmaları Grubu; Sosyal Bilimler, Mevzuat ve Pazarlama Araştırmaları Grubu olarak oluşturulan grupların kendi alanlarında projeler üretmesi, araştırmalar yapması ve kenevir sektörüne daha fazla katkı sağlayabilmelerine yönelik çalışma yapacaklarını ifade etti.
KENEVİR ESASLI MADDE
ELDE EDİLDİ
Grup çalışmalar neticesinde ateşe dayanıklı, ses ve ısı yalıtımı, antibakteriyel, böcek kovucu gibi çok önemli özellikleri olan kenevir esaslı yalıtım maddesi elde edildiğini hatırlatan Karadağ, “Diğer taraftan COVID-19’la mücadele sürecinde kenevir yağı esaslı antibakteriyel sıvı sabun üretimi yaptık, devamında kenevir yağı esaslı krem üretimimiz olacak. Yani kozmetikten gıdaya, tekstilden inşaat malzemesine, biyoenerjiden yeni nesil pil yapımına ve güneş piline kadar çok geniş bir yelpazede kenevirin bütün biyokütlesini kullanacağız” dedi.
BÖLGESEL KALKINMA
SAĞLAYACAK
Karadağ, şunları kaydetti:
“Yozgat Bozok Üniversitesi olarak ihtisas alanı itibariyle kenevir üretilmesine izin verilen 19 ilden biriyiz. Çiftçimiz kenevir ürettiğinde onların muhatapları sektörel anlamda iş yapan sapından, lifinden bütün biyokütlesinden tekstilde, gıdada, asfalt yapımında, inşaatta, hangi sektörde, hangi amaçla kullanılacaksa ona bağlı bir alan açılabilsin. Bir tesis hangi sektörel anlamda buraya konuşlanmışsa, arz ve talebe bağlı olarak Yozgatlı çiftçilerimizin kenevir ekmelerinin anlamı o zaman ortaya çıkacaktır. Bölgeye inşaat, tekstil, kozmetik, biyoenerji gibi sektörlerin konuşlandığını düşünün. Dolayısıyla bu sektörler iş yapabilmek için, ihtiyacı olan kenevirin hangi kütlesinden yararlanacaksa onu alması lazım. İşte o zaman, çiftçilerimizin ektiklerinin bir anlamı olacak. Bu anlamda biz katma değeri yüksek olan ürünler üreterek kenevirin bütün biyokütlesinden bölgesel odaklı, bölgenin kalkınmasını sağlayacak ürünler üreterek ekonomiye kazandırmak istiyoruz.”
Makine ve Enerji Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. İlhami Yiğit ise kenevir esaslı süper kapasitör (yeni nesil pil) ve güneş pili hakkında yapılacak çalışmalar hakkında kısa bir bilgi verdi.

Yorumlar