Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’de öğrenci dostu şehirler belirlendi. Yapılan araştırmalar sonucunda sırasıyla Eskişehir, Aydın ve Antalya öğrencilerin eğitim almaktan memnun olduğu şehirler olarak seçildi.
YOZGAT'TA MUTSUZUZ

En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olarak kayıtlara geçti.
"35 BİN 715 ÖĞRENCİ GÖRÜŞÜ ALINDI"
ÜNİAR, 2016 yılından bu yana her yıl yaptığı araştırmalarının 2019 verilerini açıkladı. 4 farklı dalda incelenen araştırma sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Türkiye’nin 81 ilinde 123’ü devlet, 65’i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 188 üniversite bulunuyor. Öğrenci sayısına göre görüşülen öğrenci sayısının belirlendiği araştırmada 18 bin 745’i kız, 16 bin 970 erkek olmak üzere toplam 35 bin 715 öğrenci ile görüşüldüğü açıklandı.
"ÖĞRENCİLER SADECE 26 ŞEHİRDEN MEMNUN"
Yapılan araştırmada Türkiye’de öğrencilerin öğrenim gördükleri sadece 26 şehirden memnuniyet hissettikleri tespit edildi. Buna karşın 45 şehrin öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmadığı, öğrencilerin bu şehirlerden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliğinin söz konusu olduğu belirlendi. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olarak kayıtlara geçti. Genel anlamda üniversitede okuyan öğrencilerin öğrenim gördükleri şehirlerden memnuniyet oranı yüzde 63’te kaldı.
"ULAŞIM VE SOSYAL ALANLAR YETERSİZ"
Bozok Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirmiş olan İrem Cenikli, 4 yıl boyunca öğrenim almış olduğu Bozok Üniversitesi hakkında görüşlerini paylaştı. Cenikli,"Yozgat'ı çok seviyorum. Burada 4 senem geçti. Çok güzel insanlar ile tanıştım ve kaynaştım. Ancak sosyal alanlar olarak Yozgat'ı çok yetersiz buluyoruz. Yozgat'ın sosyal alanlarının gelişmesinin hem Yozgatlı vatandaşların hem de bu şehirde öğrenim gören öğrencilerin yararına olacağını düşünüyorum. Yozgat ne kadar diğer şehirlere göre küçük bir şehir olsa da, bu kadar fazla öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin ulaşım sorunlarının yıllardır çözülememesi bizleri çok üzdü. Eğer yapılacak olan düzeltmeler ile ulaşım ve sosyal alan gibi konuların üzerine düşülürse Bozok Üniversitesi'nin sıralamada daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum" dedi.

 

Yorumlar