2018-2019 Eğitim öğretim yılı Yarıyıl tatili dün yapılan karne törenleri sonrası başladı. Uzmanlar ise zayıf not konusunda aileleri uyardı.
ZAYIF NOT AİLENİN SORUMLULUĞU


Uzmanlar okullar yarıyıl tatiline girerken, çocuklarda yaşanan karne heyecanına ailelerin de ortak olması gerektiğini belirterek ebeveynlerin çocuklarını, karnesindeki zayıf nottan dolayı başka öğrencilerle kıyaslanmaması gerektiğini belirtiyor.
VELİLERE KARNE UYARISI
Öğrencilerin aldığı karnenin sadece öğrencinin değil aynı zamanda velilere de verilen bir karne olduğunu belirten uzmanlar, karnenin zayıf olması aslında çocuğun bir sorumluluğu değil aynı zamanda ailenin de velilerin de sorumluluğu olduğunu vurguluyorlar. Ailelerinin çocuklara karşı davranışlarının çocuğun başarısında etkin olduğunu söyleyen uzmanlar , her çocuğun kapasitesinin farklı olduğunu, kimi çocukların yüksek kapasiteye sahipken kimi çocukların da düşük kapasiteye sahip olabileceğinin altını çiziyorlar. Çocukların başka çocuklarla kıyaslanması durumunda ise aşağılık kompleksine kapılıp depresyon yaşama olasılığının ortaya çıkabileceği de belirtiliyor.
DİĞER ÇOCUKLARLA KIYASLAMAYIN
Zayıf nottan dolayı aileleri tarafından baskı gören çocukların bunalıma girerek istenmeyen şeylere kalkışabildiğini vurgulayan uzmanlar,geçmiş yıllarda bir çok kötü örneğin olduğunu,yarıyıl tatilinde intihar vakaları gibi evden kaçmalar gibi sorunlar olduğunu da velilerin bilmesi gerektiğini vurguluyor. Onun için çocuklarla ilgilenmesi gerekiyor.Çocuğun karnesinin neden zayıf bunu birlikte araştırıp çözüm üretmek gerekiyor. Özellikle ergenlik çağında, ergenlik karmaşası gibi sorunlar olduğundan kötü not gibi sıkıntılarla karşılaşıyor olabilirler. Onun için çocuklarla mutlaka birlikte hareket edilmesi gerekirken, diğer çocuklarla kıyaslamamak gerekiyor. Uzmanlar,ailelerin çocuklar üzerindeki beklentilerini çok yüksek tutmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.
TATİLDE BOLCA DİNLENSİN
Çocuklara karne ödülü ya da ceza verirken sınırlar olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocuğa her istediğini vermenin çocuklarda sınır koyma algısını kaldırdığını, her istediğinin yapılması sınır koymayı öğrenemediği gibi sınırsız davranmasına da yol açacağını belirtiyor. Onun için çocuğun doğduğundan itibaren sınır koymayı öğretmesi gerekiyor. Yarıyıl tatilinde çocukların bolca dinlenmesi gerektiğine de değinen uzmanlar, ailelere bu 15 günlük süreyi çocuklarla geçirme tavsiyesinde bulunuyor. 15 günlük süre içerisinde 1 kitapta olsa çocukların kitap okuması gerektiğini söyleyen uzmanlar bu vakti en güzel şekilde değerlendirmeleri gerektiği vurgusu yapıyor.

Yorumlar