BAHANENİZ YOZGATLILAR OLMASIN

 22 Ağustos 2019 Perşembe (5 ay önce)
 307
Mehmet Ali ÇAKIR
Mehmet Ali ÇAKIR

BAHANENİZ YOZGATLILAR OLMASIN

 

Seçimler yoluyla iktidarlarda ve hükümetlerde,  atama yoluyla da bürokratik kademelerde değişiklikler olur.

Seçim yoluyla olan değişikliklerde, çoğunluğu almış siyasî partiye itirazlar olsa bile sonuç olarak millî irade tecelli etmiş ve çoğunluğun dediği olmuştur, denilerek saygı gösterilir. İktidarın ilgili dönemdeki icraatı takip edilir,  muhalif siyasî partiler konuyu takip eder, eleştirir, kendi düşüncelerini söylerler ve gelecek seçim dönemi beklenir. Durum içinden çıkılmaz bir hal alırsa erken seçim gündeme gelebilir ve seçmen yeni bir tercihte bulunabilir.

  Hükümet edenler, kadro kurarlarken, kendi fikirlerine yakın, düşündüklerini hayata geçirebileceğine inandıkları, güvendikleri kimselerden kabineyi oluştururlar ve üst bürokrasiyi atarlar.

  Üst bürokrasi de seçimi yaparken yine benzer şekilde, güvendiği, uyum içinde çalışabileceği, sınıf arkadaşı, mahalle komşusu gibi özel yakınlık duyduğu kimseleri seçer ve çalışır. Arada uyumsuzluk olduğunda ya da çalışma düzeninde eksiklik görüldüğünde de değişiklik yapabilir. Bu değişikliği yaparlarken sorumlu oldukları makam, onları oraya atayan siyasî iradedir ve oradan izin alırlar. Bu işlemleri yaparken de vatandaşa sormazlar, vatandaştan izin ve icazet alma mecburiyetleri yoktur. Onları bu makamlara atayanlar, bu makama lâyık olduklarına inanmışlardır dolayısıyla ne yapıp yapmayacakları konusunda bizlerden daha yetkin olduklarını düşünebiliriz.

 İlimizde de dönem dönem böyle kadro ve yönetim değişiklikleri olur. Seçim yoluyla yapılan değişiklerde seçmen iradesi olsa bile atama yoluyla yapılan değişiklerde herhangi bir irademiz söz konusu olamaz çünkü yetki sahipleri bu konularda vatandaşa danışmazlar ve sormazlar.

  Tüm bunlara rağmen son zamanlarda bazı kurumlardaki atama yetkisine sahip yöneticilerin, görevden alma konusunda muhataplarına, sizi Yozgatlılar da istemiyor vs. gibi bahaneler ürettiklerini duyuyor veya şahit oluyoruz.

 Değerli yetkiler, Yozgat için daha iyi hizmet üretmek maksadıyla kuracağınız kadroların nasıl şekilleneceği doğrudan sizin bileceğiniz iştir. İster okul arkadaşınızı, ister mahalle arkadaşınızı, ister  daha önce görev yaptığınız yerdeki kendisine güvendiğiniz mesai arkadaşınızı isterseniz herhangi bir akrabanızı atayabilir, görev verebilirsiniz. Bizim bu konuda söyleyebileceğimiz bir şey olamaz. Ancak iyi hizmet üretilemezse, mevcut durumdan daha kötüye gidilirse, vatandaş adına ve Yozgat için hesap sorma hakkımız olabilir, onun dışında sizleri o makama lâyık görenler bu işe talip olan diğerlerinden daha iyi yapabileceğinize inanmışlardır. Biz de içimize sinse veya sinmese bile duruma saygı duymak zorundayız.

  Burada mesele, göreve yapılan atamalarda değil, görevden almalarla ilgilidir. Görevden alma sırasında,  sizi Yozgatlılar istemiyor, demek tamamen sorumluluğu omuzlarınızdan atmak ve başkalarının sırtına yüklemektir. İstediğinizi atayabilir, istediğinizi görevden alabilirsiniz. Bu sizin hakkınız ve yetkinizdir. Ama görevden almalarda, lütfen hiçbir etkisi ve yetkisi olmayan Yozgatlıları bu işe karıştırmayın.

Bahaneniz, Yozgatlılar olmasın.

Yorumlar