BAYRAM

 21 Mayıs 2020 Perşembe (4 ay önce)
 746
Yaşar ÖZER
Yaşar ÖZER

Bugün güzel bir gün.
Bugün Ramazan Bayramı.
Bayram deyince; çocukluğumuzda kalan o mutlu anlara dair sonsuz heyecanlarımızın zirveye ulaştığı günler geliyor bir çoğumuzun aklına şüphesiz. Geri dönüşü imkansız hatıralar….
Manevi duyguları en yoğun yaşadığımız, yaşattığımız, hayatın onca koşturmacası içinde aile kavramını hatırladığımız, hatırlattığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan bu önemli günlerin değerini iyi bilmek ümidiyle, sevdiklerinizle nice mutlu, umutlu bayramlar olur umarım bu günler ve bundan sonrası için de…
Bizler çocukluğumuzun tadını bulamasak da örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin ölçüsünde bu bayramları yaşamak yine de çok önemli. Hala hayattayken sevdiklerimizle bir arada olmak yıllar sonra buruk anılar olarak yad edeceğimiz günler olacak unutmayalım.
Günümüzde bayramların, değil komşuların akrabaların bile birbirlerinin yüzünü unuttuğu bir koşuşturma çarkı içinde; soluklanmak için ‘manevi duygulardan’ çok tatil anlamı içeriyor oluşu çok üzücü gerçekten.
Yorgun bedenler için bir fırsat resmi tatiller ve en başta da bayramlar artık. Bir çoğumuz için, bayramlar; dört gözle çekilen tatil günleri oldu ne yazık ki…
Oysa eskiden, o bayramlar; ne güzel günlerdi değil mi ?
Aslında bütün bayramlar, kelimenin sözlük anlamının içerdiği üzere, mutlu bir zaman dilimini oluşturur. Bayram sevinç, mutluluk, toplumsal kaynaşma, hareket ve bereket kavramlarını içerir. Bütün bunların ötesinde, bunlardan belki daha önemlisi, bayramların birer hoşgörü ve sevgi ortamına yol açması.
Bayramlar üzerine genel çizgileriyle böyle düşünmeme karşılık, Ramazan Bayramı’nın benim için apayrı bir anlam yükü mevcut. Çünkü bu bayramda biz, geleneğin yüzyıllardır emrettiği gibi, tatlı yer ve tatlı konuşuruz. Bayramın halk ağzında Şeker Bayramı diye nitelenmesinde mutlaka bir hikmet olduğunu düşünmemek elde mi?
*
Bugün. Bayramı buruk kutlayacağız.
Korona virüs nedeniyle uzaktan bayramlaşacağız.
Kucaklaşağız.
Sımsıkı sarılacağız.
Önce tedbir deyip, bayramlaşacağız.
Olsun, yüreğimiz bir.
Kalbimiz bir.
Sevgimiz bir.
Lütfen ama lütfen kurallara uyalım.
İyi bayramlar...

Yorumlar