BERAT NE DEMEK ?

  6 Nisan 2020 Pazartesi (7 ay önce)
 1111
Hakan EKİNCİ
Hakan EKİNCİ

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır.
Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.
Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ‘’leyle-i beraa’’ (Berat Gecesi) olmakla birlikte ‘’leyle-i mübareke’’, ‘’leyle-i rahmet’’ ve ‘’leyle-i sakk’’ isimleridir.
Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

BERAT KANDİLİ
Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir.
Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Hz. Muhammed (S.A.S.) Efendimiz’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.
Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Zira bu gece amel defteri yazılır. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.S) Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır;
-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.
-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.
-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.
-Bu gece herkesin amelleri Allahü Teâlâ’ya arz olunur.
Bu mübarek gecede amellerimizin hayırlı olmasını ve bu sıkıntılı sürecimizin hayırla sonuçlanmasını temenni ederim.
BERAT KANDİLİMİZ HAYR OLA.

Yorumlar