Dost Edinmek

 12 Ağustos 2020 Çarşamba (1 ay önce)
 289
Hakan EKİNCİ
Hakan EKİNCİ

Yeryüzünde güleryüz ve tatlı dilden daha etkili, daha güçlü hiçbir şey yoktur. Çünkü dil insanlar arası anlaşma aracı, güleryüz de dost kazanmanın tek yoludur.
Kuşkusuz dil, mutlulukların olduğu kadar felaketlerin de ana kaynağıdır. Bu nedenledir ki tatlı dille konuşmayı alışkanlık ve huy haline getirmek hemen her insan için borç ve görevdir.
Gönlü zengin, ruhu asil olan insanların sözleri yapıcı ve huzur verici olduğu gibi aynı zamanda tedavi ve teselli edicidir de..
Bir gönlü kırığın tek ilacı güleryüz ve tatlı dildir.
Ne denli dert yüklü olursa olsun bir insana sevgiyle yaklaşıp gönlümüzün ve kalbimizin derinliklerinden kopup gelen sıcak bir sevgi dolu bir sesle “Nasılsınız, neyiniz var?” diye seslendiğimiz zaman onun kederini dağıtır, ümitlerini tazeler, adeta onu yeniden hayata bağlarız.
Zaman zaman en güçlü insanların bile yıkıldığı, üzüntülerin altında ezildiği olur; zayıf anlarında korku içinde bunalım geçirenlere sevgiyle yaklaşmak, tatlı sözlerle gönüllerini almak, keder ve tasalarını gidermek, hayata olan bağlarını güçlendirmek, insanlığa yakışan en güzel bir davranıştır.
Kuşku duymadan söyleyebilirim ki, insanları birbirine bağlayan iyi davranışların kurulmasını sağlayan, saygı ve sevgi ortamı meydana getiren, ölçülü, mutlu bir hayat yaşatan, genellikle bu olağanüstü güçtür.
Bu güce sahip olmak içinde ruhumuzu, fazilet ve insan sevgisiyle geliştirmek, bencillikten kurtulup diğer insanları da düşünmek ve iyi bir ahlaka sahip olmak gerekir.
Çünkü bencil insanlar kendilerinden ve menfaatlerinden başka birşey düşünmez, karşısındaki insanın istek ve arzularına yer vermezler. Hatta kendisinin dışındaki bütün insanları kıskanırlar.
Yeryüzünde sıcak sevgilerden ve samimi ilgilerden, açık ve temiz bir gönülle davranmaktan daha güzel ve mutluluk meydana getiren hiçbir şey yoktur.
Zira kaderin karşımıza çıkardığı değişik engeller, dost gönüllerin sıcaklığında ve aydınlığında ağırlığını ve acılığını kaybeder. Hayatın tüm sıkıntılarına dayanma gücü verir.
Her insan dilediği takdirde insanlık için bir güç ve mutluluk kaynağı olabilir. Şöyle ki her fertte bütün insanlığın olumlu ve olumsuz durumları vardır.
Kötü yönlerini ıslah edip, hem kendine hem çevresine yararlı olmak herkesin elindedir.
Bunun için fazla bir çalışmaya da gerek yoktur.
İyi düşünce ve ölçü içinde olmak bizi herkesin karanlığına ışık tutacak bir aydınlığa ulaştırır.
İnsanın en büyük dostu da düşmanı da, kendi huyudur.
İyilik yapmak, güleryüz göstermek, tatlı dilli olmak insan olmanın ve toplum halinde yaşamanın elzem şartlarıdır.

Yorumlar