GÖNÜLLLER MAHZUN DİLLER MAHZUN…

 28 Mayıs 2020 Perşembe (1 ay önce)
 643
Ahmet ÖRMÜŞ
Ahmet ÖRMÜŞ

Mübarek ramazan ayını ve yüce yaratıcının bizlere hediye etmiş olduğu ramazan bayramını geride bıraktık.
Tüm şehit Ailelerinin gazilerimizin sağlık çalışanlarımızın kıymetli Yozgat Hâkimiyet gazetesi okuyucularımızın buruk geçen hüzünlü geçen ramazan bayramlarını tebrik eder esenlikler dilerim.
Neden buruk neden hüzünlü bir bayram geçtiğini belirtmek isterim.
Peygamberler şehri Şanlıurfa 200 yıl sonra ilk defa teravih namazı kılınmadı. Camilerimiz duaya ihtiyacımız olduğu zaman corana virüsü nedeniyle toplu halde namaz kılınmadı.
Teravih namazları kılınmadı, bayram namazı kılınmadı. 2020 yılının ramazan ayını buruk bir şekilde geçirdik. Ve bin aydan hayırlı olan kuranı kerimin indirildiği mübarek kadir gecesini evlerimizde ibadet ederek geçirdik.
Camilerimiz boş kaldı. Rabbim bir daha tüm dünya ülkelerine böyle bir durum yaşatmasın. Zaman ilerlediğinde 2020 yılını unutmayacak şekilde hatırlayacağız.
Bir deyim vardır acısı tatlısı ile. Biz sadece acısını hatırlayacağız. Bu yıl ramazan ayı biraz hüzün biraz buruk geçse de bayrama ulaştık.
29 MAYIS 1453
Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in övgüsüne mazhar olan İstanbul tarihin en büyük padişahlarından olan II.Mehmed tarafından fethedildi. Öyle ki bu fetih sonrası Sultan Mehmed’e, Fatih’ unvanı verildi.
Fatih Sultan Mehmed Han’ın bu fethi dünyada bir çağı açtı, bir çağı ise kapattı. Yukardaki diller mahzun gönüller mahzun başlığının hemen ardından 29 Mayıs 2020 yılında özlem duyduğumuz hasreti ile gönüllerimizin yandığı camilerimiz açılıyor. Cami bahçelerinde sosyal mesafelide olsa toplu halde cemaat olarak namaz kılmayı özledi Müslümanlar.
Camilerin açıldığı tarih çok önemli bir tarihtir. Bir devrin kapanıp bir devrin açıldığı zamandır. Gönül ister ki Ayasofya’da ibadete açılsın. Tüm Müslüman âleminin ortak dileğidir eminin hiç kuşkusuz. Rabbim yapmış olduğumuz ibadetlerimizi dergâhı izzetinde kabulü makbul eylesin. Camilerimiz bir kez daha böyle uzun süre kapanmasın. Rabbim tüm İslam âlemine birlik beraberlik ihsan etsin. Müslüman âlemini İslam sancağı altında birleştirmeyi nasip etsin.
Cuma günü 29 Mayıs 2020 yılında öyle bir namaz eda edelim ki bütün dualarımız kabul günahlarımız af olsun. İstanbul’un fethinde mübarek Cuma gününde Cuma saatinde duaların geri çevrilmeyeceği o ince zamanda dua edip duaları kabul olan kullarından eylesin. İçimizden geçen fakat dilimiz ile telaffuz edemediğimiz günahlarımız içinde af dileyelim kudreti sonsuz merhameti sonsuz yüce yaratıcıdan. 29 Mayıs 2020 Cuma günü Cuma saatinde o anın o dakikaların kadrini kıymetini bilen kullarından eylesin yüce Mevla’m. Yazımızda bir kusurumuz oldu ise af ola değerli dostlar. Güzel günler sizin ve sevdiklerinin olması dileği ile bir sonraki yazımızda kavuşana dek Allah’a emanet olun.
Esen kalın hoşçakalın.

Yorumlar