HAYIRLI VE MUTLU BAYRAMLAR

 21 Mayıs 2020 Perşembe (4 ay önce)
 1861
Reşit ÜNAL
Reşit ÜNAL

Ramazan ayı gidiyor !
Gideceği yerde ya şefaat edecek yada şikayet edecek bizi.
Allah’ım onu hakkımızda şefaatçi eylesin.
Bir aylık sabrın sonunda bize ihsan edilen Ramazan Bayramına kavuşturan Yüce Allah a binlerce kez şükürler olsun.
Bayram sevinç, mutluluk, toplumsal kaynaşma, hareket ve bereket kavramlarını içerir. Bütün bunların ötesinde, bunlardan belki daha önemlisi, bayramların birer hoşgörü ve sevgi ortamına yol açması, bütün kötülükleri bir kenara iter, mutluluk ve sevincin önündeki engelleri kaldırır.
Gençler yaşlıların ellerini öperek onların hayır dualarını alırlar.
El öpen çocuklara para ve hediye verilir.
Ziyarete gelenlere Ramazan Bayramı’nda şeker ikram edilir, tatlılar börekler ikram edilir.
Ama bu bayramı çok farklı bir bayram olarak yaşayacağız.
Bayramlaşma ziyareti olmayacak, resmi törenler olmayacak, çocuklar kendilerine alınan bayramlık elbiselerini giyip büyüklerinin ellerini öpüp, hayır dualarını ve harçlıklarını alamayacak.
Kapı kapı dolaşıp şeker toplayamayacak.
Küçükler büyüklerinin ellerini öpüp hayır dualarını alamayacak.
Bunların hepsini geçtik bayram namazını bile kılamayacaz sokaklara bile çıkamayacağız.
Ne kadar kötü bir durumun içerisindeyiz, böyle bu bayramı, bayram gibi yaşayamayacağız. Ama alınan bu tedbirlerin hepsi güzel günler içindir.
Biz inançlı insanlarız, inanıyoruzki güzel günler bizleri bekliyor.
Hani hep derler ya; nerede o eski bayramlar.
Bazen oturup uzun uzun bayramları düşündüğümde, çocukluğumda ki bayramların ne kadar farklı olduğunu, o zaman ki Bayram heyecanımdan şimdi eser bile kalmadığını görüyorum.
Acaba diyorum o Bayramlar mı eskide kaldı yoksa biz mi eskidik? Yüreğimizde o çocukluk döneminin bayram heyecanını görememek, nerede eksiğim diye düşünüyorum bazen.
Neydi o çocukluk dönemimizin bayramları öyle.
Bayram geldimi sevinçten ve heyecandan yerimizde duramazdık, yeni bir elbisemiz, yeni bir ayakkabımız olacak ve bayram günü bol bol harçlık alıp şeker toplayacağız...
Çocukken arefe günü akşam yatamazdık, alınan yeni elbiseleri giyip giyip çıkarırdık sevinçten.
Sabahlara kadar tüm heyecanla bayramın ilk gününü beklerdik. Çünkü sabah olduğunda Bayram olacak ve biz o çocuk halimizle ellerimizde birer tane poşet komşularımızı gezip, şeker ve para toplayacağız.
Hele yeni alınan elbiselerimizi giyecek olmamız başka bir heyecanlandırırdı bizi. Çocukken bayramlarımız çok neşeli ve heyecanlıydı.
Hayat meşgalesi bizi bayram gibi bayram yapmaktan geri bırakıyor.
Bırakın bizi, şehirlerimizde yaşayan çocuklarımız bile bizim çocukken yaşadığımız bayramları yaşayamıyorlar artık. Her bayramda dört gözle beklediğiniz çocuklar kapımızın zilini çalamıyorlar. Oysa çocuklarla daha bir neşeli oluyor bayram.
Ramazan Bayramı deyince benim aklıma o çocukların çocuksu sevinçleri geliyor gözlerimin önüne.
Onlar olmadan bayramımızın tadının olmadığı bir gerçek ve bu bayram bunların hiçbiri olmayacak.
Bizlere gelince, sanırım bayramı en kötü yaşayan bizleriz, Yıllardır rutin şekilde yaşamaya çalıştığımız Bayramlarımız artık ellerimizden kayıp gidiyor. Bayram heyecanlarımız kalmamış. Hayat meşgalesine vurmuşuz kendimizi.
En yakınımızda ki bir dostun kapısını bile çalmaktan aciz hale geldik.
Her bayramda evde yatmayı veya uzaklara tatile gitmeyi tercih ediyoruz. Ama bu bayram o planlarımızda suya düştü bırak tatil planı yapmayı evlerimizden dışarı bile çıkamayacaz. büyüklerimizin ellerini öpmeye bile gidemeyecez.
Bayram dost ziyareti demekti bir zamanlar, Büyüklerin gönlünü almak, küçükleri sevindirmek demekti, şimdi ise herşey farklılaştı.
Eski Bayramları ararken aslında kendimizi arasak çok daha iyi olur düşüncesindeyim.
Her geçen sene bir önceki seneyi aratıyor bizlere. Bu sene çok daha iyi anlayacağız eski bayramların kıymetini.
Bayram adına güzel cümleler kurmak elbette bende isterim ama son günlerde yaşanan bu salgın hastalık tüm dünyayı etkisi altına almışken bu kadar sıkınıtılı bir dönemde hem türkiye hem de komşu ülkelerde yaşanan acılar olduğu için Bayramı Bayram gibi yaşamak zor oluyor.
Bir kaç senedir sosyal medyaya düşkünlüğümüz daha da arttı. Erinip de gitmediğimiz yakınlarımıza sosyal medyadan mesajlar gönderirdik.
“Bayramınız mübarek olsun. Bu bayram gelemedik hayırlı bayramlar. Büyüklerimizin ellerinden küçüklerimizin gözlerinden öperiz” diye.
Şimdi tam taşlar yerine oturdu. Bu bayram böyle bir bayram olacak. Allah’ım hakkımızda hayırlısını versin.
HAYIRLI ve SAĞLIKLI BAYRAMLAR dilerim...

Yorumlar