ÜRETİM KOLAY YA DEĞERLENDİRME?

  9 Ekim 2019 Çarşamba (4 ay önce)
 269
Mehmet Ali ÇAKIR
Mehmet Ali ÇAKIR

 ÜRETİM KOLAY YA DEĞERLENDİRME?

  Zirai üretim, çiftçilik elbette teknik gerektiren bir faaliyettir. Tekniğine uygun yaptığınızda, neyi ne zaman yapacağınızı bildiğinizde daha kaliteli, daha verimli ürün alırsınız. Ancak yine de sizin tarafınızdan kontrolü mümkün olmayan hava olayları gelişebilir ve beklediğinizi bulamayabilirsiniz. Bu yönüyle de tevekküle en açık faaliyet alanıdır. Her şeyi usulüne uygun olarak yapar, sonra da Allah(c.c.)’a dua edersiniz.

Tarım ürünlerinin üretimi kadar, depolanması, korunması, değerlendirilmesi ve pazarlanması da çok önemlidir. Üretim planlaması yapamadığınızda ya da iklim şartları beklenilenden farklı gerçekleştiğinde,  yılın birinde çok para eden ürün, ertesi yıl elinizde kalabilir, zarar edebilirsiniz. Gazete, televizyon, radyo haberlerinde çok rastlanan bir durumdur; üreticiler, ürünleri para etmediği için asfalta dökmüşlerdir ya da tarlada, bahçede bırakmışlardır.

 Yozgat, bir tarım ve hayvancılık şehridir. Bu bakımdan tarımsal ürünlerin depolanması ve değerlendirilmesi büyük önem taşır. Bu yıl çok ciddi bir meyve ve sebze verimliliği var. Mahalli haberlerde okuyoruz. Ben de gezip dolaştığım yerlerde gözlemliyorum. Hafta sonu ilçelerimizdeki köylerden birine gitmiştim. Bahçelerde dallardan meyveler sarkıyordu. O kadar bol meyve vardı ki alanı da yoktu, satanı da. Onca emek bahçede kalmıştı. Bahçe sahiplerinden biri, toplanması kaydıyla ürünlerin toplayanlara ait olacağını söylemiş. Ben de bir gençlik topluluğuna durumu ilettim, bahçenin hasadını yapıp, yiyecekler.

  Sanayileşme ve turizm potansiyeli bakımından son derece zayıf ve yetersiz olan ilimizin tarım potansiyeli mutlaka değerlendirilmeli ve buna yönelik adımlar atılmalıdır.  Kadışehri ilçemizin Kabalı köyünde gerçekleştirilen üretim tarzı, başka ilçelerde de uygulanabilir ve yaygınlaştırılabilir. Parça parça ve dağınık meyve bahçeleri, çiftçilerimizin verdiği emeğin karşılanmasını sağlamaz. Pazarda perakende ve kilo kilo ürün satarak geçim sağlamaları zordur. İlimizde meyveciliğin gelişmesi bakımından zaman zaman meyve fidanları dağıtılmış ancak bunun sonraki aşamaları için gerekli adımlar atılmamıştır. Özellikle dayanıksız meyvelerin depolanması önemlidir. Mevsiminde bir anda çoğalan ve depolanamadığı için ziyan olan ürünler bu yolla değerinde satılabilir. Bu konuda özel teşebbüsün istekli olmadığını biliyoruz. Bu durumda valilik, özel idare veya ticaret borsası konuya el atmalıdır.

  Yozgat ikliminin karasal olması sebebiyle birçok meyve ve sebze ılıman bölgelere göre daha geç yetişmektedir. Bu durum, ilimiz çiftçisinin lehine değerlendirilebilir. Sayın tarım il müdürümüz, geç turfanda, diye bir konuya parmak bastı. Bu konuda neler yapılması gerektiğini tarım yetkilileri çok iyi biliyorlar. Eğer ilimiz siyasetçileri takipçisi olup, merkezî yönetimden bu konuda destek çıkarabilirlerse- proje, teşvik, vb. gibi- çiftçimizin ekonomik şartlarının iyileştirilmesi sağlanabilir.

  Her çeşit ürünün, olduğu haliyle pazarlanması ucuzdur. Ürün çeşitlendirmesi yapmak, ürünleri pekmez, reçel, sirke, marmelat, turşu, salça, kurutmak vb. gibi mamul hale getirmek hem saklanmalarını kolaylaştıracak hem de daha değerli hale getirecektir. Bunun için de öncülere ve birlikteliklere ihtiyaç vardır. Bu öncülük mutlaka sağlanmalıdır çünkü değerlendirilemeyen, ziyan olan ürünler sadece üreticilere ait değildir, aynı zaman da millî servettir.

  Üretim planlaması sadece tarım ürünleri için gerekli olan bir durum değildir, her alanda bir üretim planlamasına ihtiyaç vardır. Bu planlamanın içine, öğretmen de girer, ziraat mühendisi de, eczacı da doktor da girer. İnsanlarımızı meslek sahibi yaparken ihtiyaçları göz önünde bulundurmazsak; kimi mesleklerde ihtiyaç fazlası olurken kimilerinin eksikliği hissedilir. Nitekim geçmiş dönemde birçok ziraat mühendisi ve veteriner hekim, öğretmenlik yapmak zorunda kaldı. Şimdi de birçok öğretmenimiz, ihtiyaçtan fazla olduğu için polis memuru ya da asker olmayı tercih ediyorlar. Zaten yetersiz olan ülke imkânları, en verimli şekilde değerlendirilmeli, israf edilmemeli, her türlü kıymetimiz en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

 

Yorumlar