YEDİ DÜVELE KARŞI

  5 Aralık 2019 Perşembe (1 ay önce)
 144
Mehmet Ali ÇAKIR
Mehmet Ali ÇAKIR

 

YEDİ DÜVELE KARŞI

 

  4 Aralık Çarşamba günü Gençlik Spor İl Müdürlüğü‘nün düzenlediği “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri” nin misafiri Mete Yarar Bey’i dinledik.

  Mete Bey, asker olması ve konuya yoğunlaşması bakımından “güvenlik uzmanı” diye biliniyor. Konunun başlığı ve uzmanlığı sebebiyle güvenlik ağırlıklı bir konuşma yapacağını bekliyordum. Bu konulardan da söz etti. Günümüze kadar birinci ve ikinci dünyasavaşlarının yaşandığını, herkesin üçüncü dünya savaşını beklediğini, söyledi. Aslında içinde bulunduğumuz ortamın bir savaş olduğunu, ülkelerin asimetrik savaş yürüttüğünü belirttikten sonra bu asimetrik savaşın Türkiye uzantısının PKK-PYD olduğunu ve Türkiye’nin büyük ekonomik kayıplar verdiğini de rakamlarla ifade etti. Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı güvenlik meselesini ve verilen mücadeleleri de çok güzel hazırlanmış sunumlarla belgeledi.

Bunların ötesinde,  yaptığı sunum ve karşılıklı soru cevap tarzı gelişen söyleşi;  gençlere ruh aşılama, sorgulama, düşünme ağırlıklı bir çerçevede yürüdü.

  Konuşmanın başındaki video gösteriminde;

Bir söz ver,

  Bir yol ver,

  Bir cümle kur,

Üret,

Düşün,

Tasarla,

 Hatırla,

İnan,

Vazgeçme,

 En iyi ol,

Bunu sen yaparsın,

Sen yarınsın,

Sen tarihsin,

Tarih yaz,

 Adan

 Yenilen,

Yeniden başla, gibi heyecan verici sloganlar vardı. Düşünmenin, karar vermenin ve tasarlamanın sonucunda ülkemizin İHA ve SİHA teknolojisinde dünyada ikinci sırada olduğunu, istenirse başarılabileceğini ifade etti.   Sunumları destekleyen müzikler de heyecan vericiydi. Salondaki gençlerin de bundan çok etkilendiği bir delikanlının, “Hocam siz şimdi bize gaz verdiniz.” sözlerinden rahatça anlaşılıyordu.

   Mete Yarar Bey bu yolla gençlere “  Ey Türk titre ve kendine dön.”, “ Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” demiş oldu.

   Gençler için faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyor, başta Gençlik ve Spor İl Müdürü, Rasim Parlak Bey olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.

 

 

 

 

 

Yorumlar